13 besmettingen met omikron-variant in Nederland
LANDELIJK – Zeker dertien reizigers die afgelopen vrijdag met twee KLM-vluchten vanuit Zuid-Afrika op Schiphol arriveerden zijn besmet met de omikron-variant. Dat heeft het RIVM bekendgemaakt. Het onderzoek is nog niet afgerond. Mogelijk wordt de variant nog in meer monsters gevonden. Het is niet bekend hoeveel monsters er zijn onderzocht.
LANDELIJK – Zeker dertien reizigers die afgelopen vrijdag met twee KLM-vluchten vanuit Zuid-Afrika op Schiphol arriveerden zijn besmet met de omikron-variant. Dat heeft het RIVM bekendgemaakt. Het onderzoek is nog niet afgerond. Mogelijk wordt de variant nog in meer monsters gevonden. Het is niet bekend hoeveel monsters er zijn onderzocht.
Mogelijk nieuwe coronamaatregelen
“We maken ons zorgen, want deze variant zou besmettelijker zijn. Maar we weten nog onvoldoende of deze variant ziekmakender is”, zegt De Jonge. Nieuwe maatregelen zijn volgens hem niet uit te sluiten. De Jonge wil advies over een mogelijke beperking van reisbewegingen. Dit wil hij dan wel Europees regelen.
Isolatie
Het RIVM ging er al vanuit dat een aantal reizigers besmet zou zijn met de nieuwe mutatie van het coronavirus. 61 van de 600 passagiers op twee vluchten testten vrijdag positief. “Bij een aantal snelle testen is er een afwijking gevonden in het zogenoemde spike-eiwit, wat duidt op een afwijkende virusvariant”, zei RIVM-woordvoerder Coen Berends gisteren.
Om die reden had het RIVM al het vermoeden dat het om de omikron-variant zou gaan. Alle positief geteste reizigers zitten in isolatie in een hotel in de buurt van Schiphol of thuis.
De omikron-variant heeft wereldwijd tot bezorgdheid en onrust geleid, Er is nog weinig bekend over de nieuwe mutatie, die voor het eerst in Zuid-Afrika werd ontdekt. Europese landen, waaronder Nederland, hebben een vliegverbod ingesteld voor zuidelijk Afrika. De variant is al in België, Duitsland en Italië vastgesteld bij mensen die recentelijk in zuidelijke Afrika zijn geweest.
Er is nog veel onduidelijk over de variant. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de nieuwe coronavariant B.1.1.529 ingedeeld in de categorie “zorgelijke varianten”. De reden is dat deze variant die vooral in Zuid-Afrika en Botswana rondwaart zich sneller lijkt te verspreiden dan andere varianten, concludeert een WHO-werkgroep van coronaexperts.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.