VIDEO: Bijzondere gereedschapskist uit Tweede Wereldoorlog aangeboden bij Tresoar: “Iets unieks”
EASTERMAR – Een gereedschapskist die tijdens de oorlog is gebruikt op de vliegbasis van Leeuwarden is afgelopen weekend aangeboden bij Tresoar, zo schrijft Omrop Fryslân. Deze gereedschapskist werd ook gebruikt voor andere doelen die niet zoveel met reparaties te maken hadden.
EASTERMAR – Een gereedschapskist die tijdens de oorlog is gebruikt op de vliegbasis van Leeuwarden is afgelopen weekend aangeboden bij Tresoar, zo schrijft Omrop Fryslân. Deze gereedschapskist werd ook gebruikt voor andere doelen die niet zoveel met reparaties te maken hadden.
Het Fries Museum en Tresoar organiseerden afgelopen weekend een inleveractie voor goederen uit en over de Tweede Wereldoorlog. Zo kwam Auke Jong uit Eastermar met een oude gereedschapskist aanzetten.
Tekst loopt door onder de video
Hij kreeg het ding in de jaren zeventig van de vorige eeuw in handen via zijn collega Van Buul, waarmee hij in het vroegere Leeuwarder Diaconessenziekenhuis werkte in de technische dienst.

De gereedschapskist
Hij zag de kist al een paar keer staan bij zijn collega en toen hij er naar vroeg, bleek de kist bijna volledig in tact. “De kist zat vol met gereedschap, alles zat er nog in”, vertelt De Jong. Hij had een sterk vermoeden dat het niet zomaar een kist was, maar dat het ergens bij hoorde. De kist bleek bij het aggregaat te horen dat zorgde voor de verlichting van de landingsbaan. Van Buul moest er als onderhoudsmonteur voor de Duitsers mee werken.

Auke de Jong uit Eastermar
De Jong wist al dat de arkbak ooit op de vliegbasis van Leeuwarden was gebruikt toen die bezet was door de Duitsers, maar kwam pas veel later achter het volledige verhaal.
Sabotage
Van Buul had door zijn werk toegang tot belangrijke installaties en ook een aantal vrijheden, zo kreeg De Jong bijna een halve eeuw later te horen via de zoon van Van Buul. Volgens die zoon saboteerde Van Buul – als de situatie het toeliet en hij zelf geen gevaar liep – wel eens het een en ander. Na de oorlog hield Van Buul de gereedschapskist en gebruikte hem nog bij zijn latere werk. De kist wordt nu door Tresoar overgedragen aan het Fries Verzetsmuseum, waar het een mooie plek krijgt.
Douwe Drijver, die vrijwilliger is bij het Fries Verzetsmuseum, heeft zoiets nog nooit eerder gezien. “Het is natuurlijks iets unieks wat nu aangeboden is.” Hij had van tevoren nog geen verwachting, maar was enthousiast toen de kist voor de eerste keer werd geopend. “Alles zit erin en de staat is super. De sleutels in de kist zijn niet kapot te krijgen, of je moet ze smelten”, lacht hij.

Douwe Drijver van het Fries Verzetsmuseum
Wat het extra uniek maakt, is het verhaal dat erbij zit. Het museum krijgt wel vaker spullen, maar vaak zonder verhaal. Drijver: “Als zo’n kist aangeboden wordt en er zit geen verhaal bij, verliest het zijn waarde. Met het verhaal is het iets superunieks. Ik heb dit nog nooit eerder gezien.”
“Ik hoop dat er nog meer uitkomt”
De Jong heeft de kist overgedragen, omdat hij het verhaal graag wil doorvertellen. “In de lengte van dagen krijgt het zijn beslag”, zegt hij. “Doordat mensen er kennis van kunnen nemen en door het verhaal dat ik erbij heb gegeven.” Ondanks dat het verhaal duidelijk lijkt te zijn, denkt De Jong dat er nog meer achter zit. “Ik hoop dat er nog meer uitkomt.”
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.