Dokkum aan het werk om ravage na Keningsdei op te ruimen: “It is in grutte gaos”
DOKKUM – Hoe ziet Dokkum eruit een dag na het bezoek van de koninklijke familie? Hoe lijkt het met het afval en wat gebeurt er met de ijsbaan waar de koning zijn rondjes op reed? Tijd voor een rondje door de stad.
Op De Markt in Dokkum waren de eerste schoonmaakploegen rond zes uur al druk bezig om afval op te ruimen, zo schrijft Omrop Fryslân. Bote Lei is coördinator van de gemeente en heeft de leiding over de operatie. “It is in grutte gaos”, zegt hij. Dat is niet zo zeer het afval van de koning en zijn gevolg, maar wel van het feest dat tot de late uurtjes doorging in de stad. “Oeral leit glês, blikken en sels de bonkjes fan karbonaden lizze hjir oer de flier. Dat moat allegear fuorthelle wurde, wy besykje it sa gau as mooglik wer skjin te krijen.”
Voor de gemeente was het zaak om vroeg te beginnen omdat de andere werklui ook weer naar de stad kwamen om het spel af te breken. “Sa hawwe wy noch wat romte foardat de oare minsken hjir komme om de tinten en poadia ôf te brekken.” Het werk zal waarschijnlijk nog wel een paar dagen doorgaan. “Wy binne hjir noch wol in wike oan ‘e gong”, verwacht Lei. “No is it earst saak om de strjitten skjin te krijen, dêrnei rêde wy de stekken en konteners op. De earste prioriteit is hygiëne yn ‘e stêd.”
Tekst loopt door onder de video
Trotse maker van de ijsbaan
Verderop in de stad is Sid Aqil van Ice-World bezig. Hij was verantwoordelijk voor het maken van de ijsbaan waar de koning – als W.A. van Buren – enkele rondjes reed. Het duurde vier dagen voordat de ijsbaan van 40 bij 13 meter klaar was voor gebruik, nu moet het binnen twee dagen weer worden afgebroken. “Het was best spannend toen W.A. van Buren hier z’n rondjes maakte”, zegt Aqil. “Maar het was fantastisch, zeer de moeite waard.”
Het water uit de grachten wordt nu op de ijsbaan gepompt zodat de ijsbaan langzamerhand smelt. “We gebruiken geen stroom omdat we het water uit de gracht gebruiken. Het is een langzaam proces, maar wel het beste.” Het is een geweldige klus, maar over een paar dagen ligt de volledige installatie weer in Soest. “Daar controleren we alles, gaat het de schappen in en kan het de volgende keer weer gebruikt worden.”
Aqil kijkt in ieder geval terug op een speciale dag. Hij glimlacht: “Het zag er heel goed uit, we waren heel trots. Ik liep naast m’n schoenen omdat de ijsbaan er zo mooi uit zag.”
Blikjes
De route van de koning ligt er aardig bij. “Dêr liket it net sa mâl as hjir op it plein”, zei Lei. Zijn collega’s zijn met grote bladblazers bezig om het afval op een grote hoop te krijgen. Met vijftien man en drie voertuigen is het team van Lei hard aan het werk. Opvallend is dat er tussen al een materiaal ook veel statiegeldblikjes en flesjes liggen. “It ynteressearret de feestgongers neat, dy donderje it gewoan fuort”, zegt Lei.
Verderop in de stad zijn mensen er wel op uit om een paar centen te verdienen. Bij het podium op De Helling, waar de koninklijke route werd afgesloten met een optreden van De Kast, zoeken Bente Mae en Jesse Luuk uit Dokkum om blikjes. Ze zijn in hun schoolvakantie vroeg op pad gegaan en hopen zo wat geld te verdienen. “Sinds gister, we hebben thuis nu al vijf zakken liggen”, vertelt Bente Mae. “Omdat ze nu bezig zijn met afbreken, zijn we al vroeg gegaan.”
Recycling
Maandag leverde in zoektocht ook al vijf zakken statiegeldspullen op. “Ik denk dat we nu nog niet zoveel hebben”, zegt Jesse Luuk. De blikjes die niet meer heel zijn en dus geen geld meer opleveren, worden verzameld door de ploeg van Bote Lei. “Wy feie alles op en dan giet it rjochting it ôffal, dan sil it wol yn ‘e recycling terjochte komme”, besluit Lei.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.


