Dorpen willen dat ‘dodenweg’ Leeuwarden-Holwert opnieuw wordt ingericht
HOLWERT – Maak een eind aan de ‘dodenweg’ tussen Leeuwarden en Holwert. Die oproep doen zo’n tweeduizend mensen aan de provincie Fryslân. Op de provinciale weg N357 kwamen de afgelopen jaren meerdere mensen om het leven; vooral fietsers. Dorpsbelangen en de Fietsersbond willen dat gedeputeerde Matthijs de Vries maatregelen neemt, schrijft Omrop Fryslân.
“Er zijn veel mensen hier die wat hebben meegemaakt”, vertelt Wiebe Nieuwsma. Hij is voorzitter van plaatselijk belang Stiens. “Mensen die gewond zijn geraakt bij een ongeluk, of die weer mensen kennen die overleden zijn. Iedereen weet wel van iemand waar het mis is gegaan.” Bij Feinsum boden hij en andere betrokkenen de verkeersgedeputeerde van de provincie vrijdagochtend een petitie aan. Zij hopen dat de weg op tien punten volledig anders wordt ingericht.
Tekst loopt door onder de video
Waarom is de N357 nu zo gevaarlijk? “De weg is verkeerd ingericht op de kruispunten, op de plekken waar fietsers en voetgangers moeten oversteken”, volgens Kees Mourits van de Fietsersbond. “Elk ongeval is een menselijke fout, maar die fouten horen niet fataal te zijn. Een vergevingsgezinde inrichting van de weg, daar streven we naar. Dat is hier niet gerealiseerd.” Het aantal ongelukken met dodelijke afloop kan volgens Mourits flink omlaag, maar dan moet er wel echt iets gebeuren. “De snelheid van het autoverkeer moet omlaag op het punt van de kruising. Dat moet je inrichten met rotondes of ovondes, of nog beter: een tunneltje voor fietsers en voetgangers.”
Sommige mensen noemen de N357 in de huidige situatie een ‘dodenweg’. Gedeputeerde Matthijs de Vries neemt dat woord niet in de mond. “Maar dat er gevaarlijke plekken zijn, dat vinden wij ook. En daar gaan we de komende tijd mee aan de slag.” Op korte termijn zullen extra borden komen bij gevaarlijke kruisingen, zo zei de gedeputeerde vrijdag toe. Ook heeft de provincie een aanvraag gedaan voor een ‘flexflitser’ die kan verschuiven op plaatsen tussen Leeuwarden en Holwert. Maar of de grotere wensen van de dorpsbelangen en de Fietsersbond worden gehonoreerd, wilde De Vries niet zeggen.
“Wij maken als provincie een prioriteitenlijst. Het is niet alleen deze weg, maar we hebben meer wegen waar we de verkeersveiligheid willen verhogen.” Die prioritering zou begin volgend jaar duidelijk moeten zijn. Vorige week werd in Provinciale Staten in ieder geval extra geld toegezegd voor gevaarlijke verkeerspunten. “Wij gaan structureel van 1,25 naar 5,75 miljoen euro per jaar”, volgens De Vries. “Maar een echte oplossing ligt er niet van vandaag op morgen. Wij zitten met een aanbesteding, met kabels en leidingen en moeten kijken wat inpasbaar is. Het duurt gewoon ook wel even, dat is het eerlijke verhaal.”
In de dorpen hopen ze op het beste. De zeven dodelijke ongelukken met fietsers in vijf jaar tijd, vinden ze veel te veel. “Wij leven met zorg en hoop”, volgens Wiebe Nieuwsma van plaatselijk belang. “Wij hebben zorg over de weg, en hoop dat er een oplossing komt voor de toekomst.”
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.