INGEZONDEN: Planontwikkeling in Dantumadiel stagneert

vr. 13 maart · 13:56 · ChristenUnie Dantumadiel

DANTUMADIEL – Na een periode van krimp liep de woningmarkt in Dantumadiel weer voorspoedig. De ChristenUnie was nooit voorstander van het krimpbeleid: “Gelokkich krije wy de kâns om hjir op te stjoeren en siet de gong der al gau yn.” Na lang overleg werd in 2020 met de provincie overeenstemming bereikt over meer woningen, wat leidde tot concrete stappen.

ChristenUnie Dantumadiel

Er werden kavels uitgegeven in Broeksterwâld, De Westereen, Wâlterswâld, Feanwâlden, Rinsumageast en Driezum. Bestemmingsplannen werden vastgesteld voor woningbouw op het Mounetilleterrein en De Prikkebosk in Damwâld en op locatie De Frosk in De Westereen. Ontwikkelaars kregen ruimte voor appartementengebouwen in Feanwâlden, De Westereen en Damwâld, voor twee-onder-een-kapwoningen op de locatie van basisschool De Bron en aan de Camstrastrjitte in Damwâld, en voor losse woningen in verschillende dorpen, zoals aan de Haadwei Zuid in Damwâld. De Botkeskoalle werd verkocht aan ThúsWonen, met afspraken over de bouw van goedkope huurwoningen.

Kortom: er zat vaart in

Dat beeld werd bevestigd door de Woonthermometer Dantumadiel. Hierin wordt begin 2025 vermeld dat een start was gemaakt met nieuwe plannen, zoals seniorenwoningen aan De Klimmer, appartementen in het centrum van Damwâld en woningplan De Wiken in De Westereen. Verder werd gestart met het programma Lyts wenjen in De Westereen, Feanwâlden en Damwâld. Daarnaast werden in Feanwâlden en Damwâld meerdere woningbouwlocaties onderzocht, zoals de Teelinglocatie en de ijsbaanlocaties. “Der kinne dan nije moderne iisbanen foar yn it plak komme”, volgens de ChristenUnie.

Voor Damwâld-Noord ligt een integrale visie klaar, met woningen in verschillende prijsklassen, een appartementengebouw en een nieuwe brandweerkazerne. Een plan voor bedrijventerreinen in De Westereen, Feanwâlden, Damwâld en Broeksterwâld zou verder worden ontwikkeld.

Daarnaast waren er diverse particuliere en commerciële initiatieven in voorbereiding, zoals appartementen in het schoolgebouw De Fontein en koop- en huurappartementen in het Spoorpark in Feanwâlden en bij het station in De Westereen. Met ThúsWonen waren afspraken gemaakt over extra huurwoningen in De Westereen, Damwâld en Feanwâlden. Alles bij elkaar gaat het om ruim 700 wooneenheden verspreid over de gemeente.

Verder lag er een plan voor een vakantiepark aan de Eeltsjemar, waarover met de provincie afspraken waren gemaakt. Een kleinschalig vakantiepark bij de Rinsmapôle zou bovendien meerwaarde kunnen hebben voor de leefbaarheid van Driezum en omstreken. “Wy wiene bliid mei al disse plannen”, merkt de ChristenUnie op. “Dit is goed foar de ekonomy en leefberens yn Dantumadiel en moast foaral trochset wurde!”

En toen werd het stil

Na mei vorig jaar lijkt de planontwikkeling te zijn vastgelopen. Het coalitieakkoord van de nieuwe coalitie spreekt dan nog optimistisch over “veel plannen in voorbereiding” die voortvarend zouden worden opgepakt. Maar in de praktijk blijft het opvallend stil.

Wat de oorzaak is, blijft onduidelijk. Wordt er een andere koers gevaren? Worden plannen heroverwogen of herschreven? Dat mag een bestuur doen, maar halverwege plannen wijzigen betekent vrijwel altijd vertraging. En vertraging is funest op een overspannen woningmarkt.

Gevolgen van vertraging

Het dossier rond het MFC in Feanwâlden laat zien wat daarvan de gevolgen kunnen zijn. Midden in het aanbestedingsproces trok een raadsmeerderheid de stekker eruit en legde grote bezuinigingen op. Het resultaat: twee jaar vertraging, fors hogere bouwkosten en uiteindelijk kans op een kleinere (sport)accommodatie dan oorspronkelijk gepland. Dantumadiel kan zich dit soort stilstand niet veroorloven, vindt de ChristenUnie. “It tekoart oan wenten is grut, plannen binne der en inisjatyfnimmers stean op ’e stoep. Wat nedich is, is bestjoerskrêft en foarútgong.”

Daar wil de ChristenUnie zich sterk voor maken. “Net werom nei de tekentafel, mar no trochpakke. Want as it momentum ferlern giet, sille de bewenners úteinlik de priis betelje.”

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.