VIDEO: Inwoners Munnekezijl delen zorgen over ‘plofterrein’ met Tweede Kamer
DEN HAAG – Zeven bewoners van Munnekezijl en omgeving maakten dinsdag de lange reis naar Den Haag om de Tweede Kamer een petitie aan te bieden met een duidelijke hartenkreet: ‘Verknal de Kollumerwaard niet’, schrijft Omrop Fryslân. De polder bij Munnekezijl is een van de drie mogelijke locaties voor een groot nieuw springstofoefenterrein van het ministerie van defensie. De bewoners willen dat niet, want landbouw, recreatie en rust zouden er te veel onder te lijden hebben. Defensie heeft nu te weinig ruimte om goed te oefenen met springstoffen. Staatssecretaris Gijs Tuinman (BBB) van defensie laat daarom op dit moment drie mogelijke locaties voor een nieuw plofterrein nader onderzoeken.
DEN HAAG – Zeven bewoners van Munnekezijl en omgeving maakten dinsdag de lange reis naar Den Haag om de Tweede Kamer een petitie aan te bieden met een duidelijke hartenkreet: ‘Verknal de Kollumerwaard niet’, schrijft Omrop Fryslân. De polder bij Munnekezijl is een van de drie mogelijke locaties voor een groot nieuw springstofoefenterrein van het ministerie van defensie.
De bewoners willen dat niet, want landbouw, recreatie en rust zouden er te veel onder te lijden hebben. Defensie heeft nu te weinig ruimte om goed te oefenen met springstoffen. Staatssecretaris Gijs Tuinman (BBB) van defensie laat daarom op dit moment drie mogelijke locaties voor een nieuw plofterrein nader onderzoeken.
Tekst loopt door onder de video
Het gaat om de heide bij het Gelderse plaatsje Rozendaal, vlak boven Arnhem, om een stuk polder bij Lelystad en om de Kollumerwaard bij Munnekezijl. Boeren en bewoners van de Kollumerwaard noemen de laatste locatie’een onverstandige keuze ‘. “Het wordt vaak vergeten, maar de Kollumerwaard ligt in het aardbevingsgebied. Er wordt bij ons nog steeds gas gewonnen uit kleine velden. Vlak naast het geplande springstofterrein ligt een gaslocatie met negen putten. Dat bijt elkaar”, zegt woordvoerder Jan Willem Bakker van ‘Verknal de Kollumerwaard niet’.
De aanwezige Kamerleden willen nog niet kiezen tussen een van de drie opties voor het springstofterrein. Ze vinden dat eerst staatssecretaris Tuinman maar eens met een voorstel moet komen. Kamerlid Aant Jelle Soepboer van NSC vindt het evengoed te prijzen dat de Munnekezijlsters de reis naar het parlement om hun zorgen te delen. “De zorgen van de mensen zijn terecht. Ik heb die zorgen ook al gedeeld met de staatssecretaris en mijn collega’s.” Soepboer vindt bovendien dat de staatssecretaris rekening moet houden met de druk die het oefenterrein van defensie in de Marnewaard op het Lauwersmeer en omgeving ligt. Volgens Soepboer heeft staatssecretaris Tuinman bovendien wel oog voor de belangen van de landbouw in het gebied.
De staatssecretaris komt in juni met een voorstel voor het nieuwe springstofterrein en munitiedepot. Het politieke debat en het definitieve besluit komt na de zomer. Soepboer wijst zijn streekgenoten erop dat een petitie mogelijk niet genoeg is om de komst van springstofoefenterrein tegen te houden. “Mijn advies aan deze mensen is: blijf hier bovenop zitten en bestook de staatssecretaris met brieven. Laat het er vooral niet te makkelijk bij zitten.” Naast het springstofterrein is de Kollumerwaard ook nog aangewezen als mogelijk plek voor een munitiedepot. Dat zou kunnen komen op de grond van de voormalige kruitfabriek van Muiden Chemie. De gevolgen van het munitiedepot zijn voor de Kollumerwaard minder dramatisch als het springstofterrein, maar als het aan de werkgroep ‘Verknal de Kollumerwaard niet’ ligt, komt er ook geen munitiedepot. Tegelijkertijd heeft de locatie wel goede papieren in het perspectief van defensie, want de staatssecretaris heeft duidelijke voorkeur voor een locatie in het noorden van Nederland buiten de provincie Groningen.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.