K80, Dementie in theater en Instant app in de WNS
DE WESTEREEN – In de Weekend Nieuwsshow van 26 februari werd er aandacht geschonken aan de K80.
DE WESTEREEN – In de Weekend Nieuwsshow van 26 februari werd er aandacht geschonken aan de K80. Een samenwerking tussen ruim 80 kleine gemeenten met minder dan 20.000 inwoners die vrijdag officieel opgericht is. Burgemeester Agricola van de gemeente Dantumadiel, ook met een inwonersaantal van minder dan 20.000 inwoners en tevens bestuurslid van de K80, gaf uitleg over de K80 waar bij Dantumadiel ook is aangesloten.
BVNL was vertegenwoordigt door Jan Prins uit Wierum en Anet Terpstra uit Wanswerd. Zij willen zich inzetten voor de kleine dorpen want deze worden worden volgens hen veelal vergeten. “Se moatte ris ophâlde mei loaze beloften en in kear wat dwaan foar de lytse doarpen!”, aldus Jan Prins. Voor hem en mede-partijlid Anet Terpstra zijn de belangen van kleine dorpen de drijfveer om politiek actief te zijn :”Dy wurde faak fergetten!”
Rianne ter Horst & Joshua Leemburg van Jongerenwerk Dantumadiel zijn de nieuwe jongerenwerkers van Dantumadiel sinds 1 februari en zullen zich inzetten voor de jongeren in Dantumadiel. De jongerenwerkers zijn een belangrijk aanspreekpunt voor jongeren. Je kunt o.a. bij hen terecht voor onderwerpen zoals schooluitval, werkeloos zijn en het vinden van een ontmoetingsplek.
Eenzaamheid onder ouderen verminderen. Dat is doel van het project Dag en Doen in Dantumadiel en Noardeast-Fryslân. Het project moet het voor senioren gemakkelijker maken om mee te doen aan activiteiten. Lyan Bergsma van Stichting Welzijn Het Bolwerk is coördinator van het project en gaf tekst en uitleg over project Dag en Doen.
Speciaal voor de vrouwen keken we bij de agendatips alvast even vooruit naar een evenement op zaterdag 5 maart. Er is dan een ‘Ladiesnight’ van Bios Burdaard. Een avondje op stap met andere vrouwen. Charmaine Bentzema van het Spectrum in Burdaard vertelde meer over deze filmavond met daarbij ook een hapje en een drankje.
Met een groeiend aantal ouderen, neemt ook het aantal mensen met dementie de komende jaren toe. Reden voor de gemeenten Dantumadiel en Noardeast-Fryslân om (met andere partijen) mensen uit te nodigen om meer te leren over dementie in de voorstelling ‘Dag Mama!’ op 9 maart. Wethouder Jouke Douwe de Vries van de gemeente NEF vertelde ons hierover.
Mensen weer laten meedoen aan de samenleving, door ze aan een baan te helpen. Dat is het doel van het project ‘Meedoen’ van de gemeente Dantumadiel. Wethouder Rommy Kempenaar gaf er een toelichting op over de doelstellingen en aanpak: “Fan de bank nei in baan”.
Drie noordelijke organisaties werken samen in de aanpak voor een veilig thuis voor grutto’s. Directeur Henk de Vries van It Fryske Gea, één van de drie organisaties, vertelde ons waarom dit noodzakelijk is. “Dêrby freegje we stipe fan elkenien”, want er is veel geld nodig om veilig gebied te realiseren en beheren.
Vrijdag is er een eind gekomen aan veel coronamaatregelen. Zoals de 1,5 meter en op de meeste plaatsen de mondkapjes en het corona-toegangsbewijs. Nu veel coronamaatregelen verdwenen zijn was het vrijdagnacht meteen weer ouderwets gezellig in het nachtleven. Zo vertelde Menno Greidanus (bedrijfsleider) van Café Prins in Kollumerzwaag. Ook Netty Posthumus van Filmhuis Kollum is blij dat ze weer films kunnen laten zien in het eigen filmhuis.
Een fusie tussen analoog en digitaal beeld. Zo noemt de Dokkumer fotograaf Peter Sauermann zijn foto’s die nu te zien zijn in Museum Dokkum. Sauermann exposeert daar met zijn serie ‘Instant.app’. Hij werd geïnspireerd door een artikel uit het National Geographic Magazine van een aantal jaren geleden en dat bracht hem op het idee om zoiets te doen met zijn eigen foto’s.
De sponsor van de prijsvraag voor deze week is de COOP uit de Westereen.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.