Knap herstel DCT tegen reserves ? Ontspanning ? Aldeboarn
Ruim 3 weken geleden kreeg het keurkorps van damclub Twijzelerheide een behoorlijk pak voor de broek tegen DC Heerenveen 3, de 8-4 nederlaag loog er niet bepaald om en dus moest de gevaren koers drastisch worden gewijzigd om een nieuwe zeperd te voorkomen.
Ruim 3 weken geleden kreeg het keurkorps van damclub Twijzelerheide een behoorlijk pak voor de broek tegen DC Heerenveen 3, de 8-4 nederlaag loog er niet bepaald om en dus moest de gevaren koers drastisch worden gewijzigd om een nieuwe zeperd te voorkomen. Het was dinsdagavond 22 november toen zes spelers van DCT in twee auto,s op weg gingen naar het pittoreske Aldeboarn, het in de gemeente Boarnsterhim gelegen dorp telt een kleine 1450 inwoners en staat bekend om haar jaarlijkse gondelvaart. De plaatselijke damclub luistert naar de toepasselijke naam “ Ontspanning “ en telt maar liefst 40 leden, meer dan de helft daarvan zijn niet ouder dan 16 jaar, een club met toekomst !!
Voorgaande aan deze tweestrijd in de 2e klasse van de PFDB, had de thuisclub 1 punt overgehouden aan twee duels, de gasten stonden op een 50% score en dus kon een spannende wedstrijd tegemoet worden gezien, die hoopvolle verwachting werd dan ook volledig bewaarheid !! Na het warme welkomstwoord van voorzitter Durk Smidstra werden even na 20.00 uur de eerste schijven over het speelveld geschoven, een kleine 20 minuten later was het al bijna raak voor de bezoekers. Aan bord 6 moest Sietze Jelsma de clubkleuren van de thuisclub verdedigen tegen Freerk Douma, deze had na zo,n 10 zetten niet alleen zichzelf maar heel DCT een enorme dienst kunnen bewijzen door zijn tegenstander te trakteren op een vrijwel winnende damcombinatie, helaas werd deze kans voor open doel niet opgemerkt door Freerk en kwam Sietze vooralsnog met de schrik vrij, ondanks deze tegenslag bleef Freerk onverstoorbaar op zoek gaan naar eventueel materieel voordeel, een slordige 15 zetten later kon hij wederom de tocht naar de overkant maken en dit keer liet Freerk deze mogelijkheid niet onbenut, dat Sietze later in de partij de dam onschadelijk kon maken deerde Freerk op dat moment in het geheel niet, hij had maar liefst 3 schijven meer tot zijn beschikking en toen daar ook nog een vierde schijf bijkwam hield Sietze het maar voor gezien, DCT op voorsprong : 0-2.
Bijna een uur later stond er een riante 0-4 op het scorebord, Gijs Koelstra liet op bord 2 tegenstrever Klaas Spinder op schitterende wijze in het stof bijten, toch ging de partij geruime tijd gelijk op en dus was het wachten op het moment dat beide heren elkaar in het centrum in de haren zouden vliegen, het was werkelijk adembenemend om te zien hoe de witte en zwarte schijven elkaar trachten de loef af te steken om het voordeel naar zich toe te kunnen trekken, in het middenspel dacht Klaas het ei van Columbus te hebben gevonden middels het combineren naar de damlijn, hij had echter buiten de waard gerekend want Gijs had namelijk veel dieper zitten rekenen dan zijn overbuurman : Klaas was het slachtoffer geworden van een uiterst giftige lokzet, na deze slagenwisseling stond Klaas niet alleen een volle schijf achter maar ook de rest van de zwarte schijven werd hierdoor van de buitenwereld afgesneden, geen enkele formatie was er meer mogelijk en dus was de koek voor Klaas op, voor Gijs was het al de 3e achtereenvolgende zege in deze competitie en dus gaat hij opnieuw een gooi doen naar de titel voor individuele topscorer van de 2e klasse.
Niet geheel onverwacht kwamen de gastheren terug in de wedstrijd, meestal is er voor de tegenstanders van Eelke Steringa geen doorkomen aan, maar soms laat ook hij wel eens een steekje vallen en van die onvolkomenheid wist Kees Lolkema volop te profiteren, wat tevens opviel tijdens deze partij : Eelke bediende zich dit maal niet van zijn onvolprezen piramide maar had zijn schijven een meer vrije rol toegedicht, het was juist daar waar Eelke de boot zou gaan missen al dient daarbij te worden aangetekend dat Kees een positioneel berensterke partij op het bord legde, op werkelijk alles had laatstgenoemde een antwoord en daardoor bleef Eelke niets anders over dan achter de feiten aan te fietsen, toen vlot daarop een schijf door Kees werd ingevorderd wist men bij DCT hoe laat het was, ook Eelke is het klokkijken niet geheel vreemd en sportief gaf hij de partij toen ook op, de spanning was weer geheel terug, 2-4.
Al na 12 zetten had Douwe Douma een schijf kunnen arresteren, tegenstander Jorrit Brolsma liet toen het onhandige 30-25 uit zijn vingers glippen en Douwe had middels een overbekend zetje op voorsprong moeten/kunnen staan, evenals zijn broer Freerk liet ook Douwe deze levensgrote kans aan zich voorbij gaan, toen Jorrit 19 zetten later opnieuw niet al te scherp acteerde, sloeg Douwe wel zijn slag middels het promoveren van een zwarte schijf tot dubbeldekker, deze pas verworven onheilsprofeet had er voor moeten zorgen dat Douwe de 2 punten in zijn zak had kunnen steken, helaas voor DCT sloeg hun rots in de branding vervolgens nogal wat planken mis, daarentegen bleef Jorrit hartstochtelijk knokken voor een beter resultaat en die inzet betaalde zich aan het einde van de rit nog uit in een evenwichtige remise, 3-5.
Dat Piet Wiersma zich de kaas van het brood zou laten eten door Klaas de Jong lag niet helemaal in de lijn der verwachtingen, met maar liefst 150 ratingpunten meer op de teller had het voor Piet een eitje moeten zijn maar de praktijk is veelal weerbarstiger, zo ook tijdens deze partij : elke witte schijf die zijn nek durfde uitsteken werd door Klaas hardhandig van het speelveld gezwiept, het lukte Piet dan ook maar niet om een fatsoenlijke aanval op het bord te kunnen toveren, telkenmale werden de indringers naar het naast het bord opgestelde doosje gedirigeerd, om bijkans gek van te worden, het engelengeduld van Piet werd dan ook danig op de proef gesteld, op een gegeven moment verloor Piet dan ook zijn kalmte en wilde hij de stelling gaan forceren, tijdens gewraakte fase ging het helemaal mis voor Piet en kon Klaas zomaar een schijf winnen, balend over zoveel onrecht probeerde de penvoerder van DCT nog de bakens te verzetten, even leek hij nog een puntendeling binnen handbereik te hebben maar dit bleek een wassen neus, een luchtkasteel, Piet had zijn hand overspeelt en mede daardoor kreeg Klaas iets te veel van het goede, toch heeft ook die door vele dammers verafschuwde strategie haar charme : zoveel mensen, zoveel wensen, met deze 5-5 tussenstand kon het weer alle kanten op.
Als laatste zaten voor de thuisclub Meine Veld en voor DCT Leo van der Galien lijnrecht tegenover elkaar, twee verschillende speelstijlen zouden garant moeten staan voor een onderhoudende partij, boeiend werd het pas na zo,n 30 wederzijdse zetten ook al omdat beide heren nogal passief acteerden, gelukkig kwam daar halverwege verandering in toen Leo zijn geliefde voorpost in kon nemen, Meine was daardoor gedwongen om een min of meer verdedigende stelling te bekleden, ondanks de ietwat fragiel ogende linkerflank van Leo bleek Meine ook daar geen echte potten te kunnen breken, de preses van DCT wist de druk zelfs nog op te voeren en op de 42e zet had hij de partij zomaar in het slot kunnen gooien, op onverklaarbare wijze ging deze gelegenheid aan de neus van Leo voorbij, iets wat hem zelden of nooit overkomt, Meine wist op dat onzalige moment op miraculeuze wijze te ontsnappen maar het zou slechts uitstel van executie betekenen, na de tijdscontrole moest Meine een schijf prijsgeven en 9 zetten later was dan toch het pleit beslecht, maar makkelijk ging het zeker niet al was dat ook wel de verdienste van Meine. Na deze enerverende damavond kon DCT met een 7-5 overwinning huiswaarts keren en er werd dan ook nog een klein feestje gevierd door “ de Heidemannen “, wie de volgende tegenstander wordt en wanneer/waar deze wedstrijd zal worden gespeeld is bij het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend, de lezer zal te zijner tijd worden ingelicht, wordt vervolgd !!
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.