Leerlingen bedrijven zelf politiek in Kollumerland c.a.
Op donderdag 13 november 2008, ’s morgens werden de leerlingen door burgemeestr Bilker en PJP-coödinator Marlo Konigferander ontvangen.
Donderdagmorgen werden de leerlingen van CSG Lauwers College en OSG Piter Jelles !mpulse, door burgemeester Bilker en PJP-coödinator Marlo Konigferander ontvangen. Vanaf 09.30 uur tot 21.00 uur namen vijftig leerlingen van die scholen zitting in het gemeentehuis van Kollum. De gemeente had in het kader van het thema “Jeugdparticipatie” aan de leerlingen een bedrag van ten hoogste € 1.250,00 beschikbaar gesteld voor de uitvoering van het beste project. De organisatie van dit geheel werd op verzoek van de raad georganiseerd. Het winnende project werd daadwerkelijk door de gemeente uitgevoerd.
In samenwerking met de Stichting Politieke Jongeren Projecten (PJP) organiseert de gemeente het project ‘Eigen Wijs’ voor de eerste keer.‘Eigen Wijs’ is door het PJP ontwikkeld voor jongeren in de leeftijd van ongeveer 15 tot 21 jaar. Deze groep jongeren wordt bereikt binnen het onderwijs, specifiek via de vakken maatschappijleer en geschiedenis. Het project bestaat uit twee delen. Een voorbereiding op school en een werkdag op het gemeentehuis. Tijdens die dag op het gemeentehuis komen de leerlingen in aanraking met de lokale politiek. Ze gaan de confrontatie aan met politici en ambtenaren.
Belangenorganisaties kunnen ze op eigen initiatief benaderen. Op de “gemeentehuisdag” worden de leerlingen in zes werkgroepen verdeeld. Een van deze werkgroepen is een persgroep. Van de andere werkgroepen wordt gevraagd projecten te maken over een bepaald onderwerp dat gedurende de dag centraal staat. Ze kunnen kiezen uit de thema’s Sport en beweging, Jeugd, Milieu, Wonen, Ouderen, Werken, Recreatie en toerisme, Gezondheid.
’s Avonds moeten ze dan al discussiërend en onderhandelend een keuze maken voor een project tijdens een jeugdgemeenteraadsvergadering. Deze bestaat voor deze gelegenheid uit leerlingen van de beide deelnemende scholen. Een dergelijke opzet staat garant voor een grote betrokkenheid van de leerlingen. “Eigen Wijs” principeHet “Eigen Wijs” programma is volledig afgestemd op de onderwijspraktijk. De filosofie achter het project Eigen Wijs is het “learning by doing” principe; je leert iets pas echt goed begrijpen door er zelf mee bezig te zijn. Het project Eigen Wijs zorgt ervoor dat leerlingen door zelf politiek te bedrijven inzicht krijgen in politieke en gemeentelijke besluitvormingsprocessen.
Gedurende een intensieve werkdag komen de leerlingen in aanraking met begrippen als macht, democratie, lobby, begroting, budget, et cetera. Juist deze directe confrontatie en het zelf op onderzoek uitgaan, maakt dat het PJP-project goed is. Niet het lezen en zien, maar juist het actief ervaren staat voorop!
Foto’s: Sake Beerstra
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.