Kroon op Dokkum
In het programma Kroan op Dokkum helpen presentatoren Isa Visser en Jantine Weidenaar bij de voorbereidingen voor Koningsdag.
Zo zetten ze tulpen in een kunstwerk op het Bolwerk en varen we mee op de historische sleepboot Wieta.
In dit liveblog houden wij je op de hoogte van alles wat er rondom het Keningswykein speelt, richting Keningsdei in Dokkum aankomende maandag.
In het programma Kroan op Dokkum helpen presentatoren Isa Visser en Jantine Weidenaar bij de voorbereidingen voor Koningsdag.
Zo zetten ze tulpen in een kunstwerk op het Bolwerk en varen we mee op de historische sleepboot Wieta.
In Dokkum door geroddel, maar ook via sociale media worden een aantal gefabriceerde verhalen verspreid. De organisatie ontkent ze allemaal.
Lees verder in het onderstaande artikel:
Winkels in Dokkum maken zich klaar voor de festiviteiten van maandag. Er is steeds meer oranje terug te vinden in de binnenstad.
Het is de dag dat 92 Friezen onderscheiden worden. Vrijwilligers, mantelzorgers, kort gezegd: mensen die iets moois betekenen voor de gemeenschap.
Meestal gaan de meeste lintjes naar mensen die al jaren vrijwilligerswerk doen. Inzet voor de sport, muziek, zorg, kerk en allerlei goede doelen komen terug.
Zo kreeg Fryslân er dit jaar 11 ridders en 81 leden in de Orde van Oranje-Nassau bij.
Benieuwd naar wie er precies een lintje hebben gekregen? Lees het in het artikel hieronder:
De Koningskermis is vrijdagmiddag officieel geopend door wethouder Hanneke Jouta en kinderburgemeester Menthe van der Zee.
Vanwege Koningsdag is de kermis dit jaar op het Kalkhuisplein. De kermis duurt nog tot en met 5 mei.
De antimonarchistische groep Republiek gaat naar de rechter om via een kort geding zijn demonstratierecht af te dwingen. Dat heeft voorzitter Floris Müller laten weten.
De groep wil maandag op Koningsdag in Dokkum langs de koninklijke wandelroute demonstreren met zijn nieuwe mascotte Dino Wim. Dit is een opblaasbare, tien meter hoge blauwe dinosaurus.
Volgens Müller heeft de burgemeester van Dokkum dit verboden.
Een alternatieve locatie, op 350 meter van het eindpunt van de route, is voor Republiek geen optie. Ook een plek langs de route, maar dan zonder dino, is voor de activisten onbespreekbaar.
"We gaan er niet heen om het feest te bederven, maar om onze boodschap over te brengen." Hij beoogt dat dat niet kan zonder Dino Wim: "Wim ís onze boodschap." Het dier belichaamt volgens Müller alles waar de monarchie voor staat: hij is bewusteloos, loopt snel in de weg en is veel met lucht.
Republiek streeft naar afschaffing van de monarchie en wil een parlementaire republiek. Waar en wanneer het pleit dient, is nog niet bekend.
In de Bonifatiuskerk in Dokkum was vanmiddag de officiële opening van de foto-expositie 'Koninklijke bezoeken aan Dokkum.'
Koningsdag 2026 is niet de eerste keer dat Dokkum wordt vereerd met bezoek van leden van het Koninklijk Huis, in de expositie worden deze bezoeken tentoongesteld.
De expositie is te zien tot volgende week zaterdag, tussen 13-17.00 uur.
Op het bolwerk bij Molen Zeldenrust zal er vanmiddag een speciaal bloemenkunstwerk worden neergezet. Het kunstwerk is een samenwerking tussen Stichting Tulpenstad Dokkum, de gemeente, de Spantenfabriek en Dokwurk.
Ze zijn nu druk bezig met de opbouw hiervan.
De straten in Dokkum zijn op de vroege vrijdagochtend nog vrijwel uitgestorven.
Met uitzondering van een gemeentemedewerker die de laatste bewegwijzeringsborden schoonmaakt, ademt de stad rust.
De oranje versierselen in de straten en opgestapelde dranghekken verraden echter dat het koningsdagweekend bijna van start gaat.
Dokkum maakt zich steeds meer klaar voor de koninklijke visite maandag.
Een glimp van de koninklijke familie oppikken in Dokkum? Dit moet je weten als je zonder stress de stad in wil komen:
Fris of warm, droog of nat? Het weer op Koningsdag is tot nu toe nog niet helemaal zeker.
Lees hieronder de weersverwachtingen voor Koningsdag:
Nog een paar dagen en dan is het zover: dan komt de koninklijke familie op bezoek in Dokkum voor Koningsdag.
Maar de stad bruist nu al volop: veel mensen zijn druk bezig met alle voorbereidingen.
Tijdens dit liveblog houden wij u hiervan op de hoogte.
Lees hieronder het liveblog van gisteren terug: