SCHIERMONNIKOOG – Wat is het geheim achter het razendsnelle stemmen tellen op Schiermonnikoog?
SCHIERMONNIKOOG – RTV NOF houdt u tijdens de verkiezingsavond van de gemeenteraadsverkiezingen 2026 live op de hoogte van de stemuitslagen in de gemeente Schiermonnikoog. Kijk hieronder voor het liveblog. Mocht u mee willen kijken, dat kan via kijk live.
23:18 – Wat is het geheim achter het razendsnelle stemmen tellen op Schiermonnikoog?
Schiermonnikoog is weer de eerste gemeente met de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen. Maar wat is het geheim achter het razendsnelle stemmen op dit waddeneiland?
22:12 – Voorlopig alle drie partijen – Ons Belang, SAMEN en Schiermonnikoogs Belang – drie zetels in de gemeenteraad
De gemeente Schiermonnikoog heeft drie lokale partijen die actief deelnemen aan de gemeentepolitiek en zich richten op de specifieke belangen van het eiland.

Na het tellen van 661 biljetten, is Schiermonnikoog weer de eerste gemeente met de uitslag van de verkiezingen. De voorlopige uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen is als volgt: drie zetels voor elke lokale partij. De meeste stemmen gingen naar Ons Belang, maar uiteindelijk moet Ons Belang één zetel inleveren en deze gaat naar Schiermonnikoogs Belang. Daarmee komt de voorlopige eindstand uit op drie zetels voor Ons Belang, drie zetels voor Schiermonnikoogs Belang en drie zetels voor SAMEN.
”Drie, drie, drie geeft wel een mooi evenwicht”, aldus burgemeester Hendri Meendering.
21:15 – Schiermonnikoog opnieuw het snelst met verkiezingsuitslag
De stembus is precies om negen uur op de kop gegaan en met succes: de gemeente Schiermonnikoog is de eerste gemeente in Nederland met de voorlopige verkiezingsuitslag. De voorlopige zetelverdeling is als volgt: drie zetels voor Ons Belang, twee zetels voor SAMEN en twee zetels voor Schiermonnikoogs Belang. In totaal zijn dan zeven zetels verdeeld. De twee restzetels worden verdeeld over Schiermonnikoogs Belang en samen voor Schiermonnikoog. Hiermee komt de voorlopige uitslag op drie zetels voor elke lokale partij op het waddeneiland.

20:11 – Opkomstcijfers op dit moment 73,8% op Schiermonnikoog
Burgemeester Hendri Meendering geeft aan dat de kans klein is dat het opkomstpercentage van 80% in 2022 gehaald wordt, maar is alsnog erg tevreden met het hoge opkomstpercentage in vergelijking met het landelijke percentage. De stembus is tot 21:00 open, dus het exacte opkomstpercentage kan nog oplopen.
18:00 – Opkomst percentage al hoger dan 63,3% (523 mensen) op Schiermonnikoog
Met minder dan 1000 inwoners is Schiermonnikoog de kleinste gemeente in Nederland. En ook hier wordt vandaag gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen.
Het gaat in totaal om 9 zetels in de gemeenteraad. Opvallend is dat op dit waddeneiland alleen maar lokale partijen op het stembiljet staan. De strijd gaat tussen Ons Belang, Schiermonnikoogs Belang en SAMEN. Op dit moment vormt Ons Belang de oppositie met vier zetels. De coalitie bestaat uit SAMEN (drie zetels) en Schiermonnikoogs Belang met twee zetels. De vraag die het hele eiland woensdag bezig houdt is: hoe komt de samenstelling van de gemeenteraad op het eiland er na woensdag 18 maart uit te zien?

Onderwerpen die spelen op het eiland hebben onder andere te maken met toerisme, gaswinning, de beruchte stroomkabel, woningen, vergrijzing en toenemende druk op de zorg. Het zijn onderwerp waar iedereen wat van vindt, maar omdat het eiland minder dan 1000 inwoners kent, spelen andere belangen ook een rol.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.