Menno van Zwieten, Rick Minnesma en Tjisse Steenstra winnen de 173e PC
FRANEKER – Met Menno van Zwieten, Rick Minnesma en Tjisse Steenstra heeft de 173e PC in Franeker woensdag zijn verwachte winnaar gekregen. In de finale was het toppartuur van dit jaar te sterk voor Remmelt Bouma, Jorn Lars van Beem en Evert Pieter Tolsma (5-2 6-6).
Het partuur van Van Zwieten won dit jaar al twaalf vrije formatiepartijen en waren daarmee de grote favoriet voor de PC. Al leek er dit weekend wat zand in de motor te zitten, op de dag van de PC was er geen twijfel mogelijk over hun favorietenstatus.
Van Zwieten c.s. troffen hun belangrijkste tegenstander van dit jaar al in de tweede omloop: ze waren met 5-3 6-4 te sterk voor het partuur van Marten Bergsma. In de halve finale hadden ze daarna niet veel werk van het partuur van Corné Tuinenga (5-0 6-6).
Menno van Zwieten sloeg fantastisch op in de finale, maar hij moest wel in de partij groeien. “Ik moast der fan ‘e moarn echt ynkomme”, zegt de opslager uit Burgum tegen Omrop Fryslân. “Gelokkich hawwe wy Tjisse derby, dy stie yn de twadde omloop geweldich te keatsen.”
Afgelopen weekend in Sexbierum en Arum leek het wat lastiger te gaan bij het partuur van Van Zwieten, maar dat had geen invloed op de dag van de PC. “Wy binne it wykein gewoan ferslein, op wearde wat mij oanbelanget.”
Kaatsen als een team
Van Zwieten vindt dat het kaatsen als team belangrijk is geweest voor de winst op de 173e PC. “Hjoed yn de finale ek, wy draaie troch. Der wie gjin reden om de bal oer te jaan, mar wy dogge in soad en draaie altyd troch. Tjisse wie geweldich hjoed.” En dan zit ook bijna alles mee, weet hij. “Se kinne derneist donderje, mar se folle deryn. Dan kin je druk sette en kin je sa keatse.”
Klavertje vier
Er stond voor Rick Minnesma wel wat druk op vandaag. “Dit was de enige die ik nog moest”, zegt hij. Voor Rick Minnesma betekent de winst op de PC ook dat hij zijn Klavertje Vier compleet heeft. “Als je veertien partijen speelt en er twaalf wint, dan staat er wel druk op. We hebben ‘m toch gepakt.” Met gevoel voor understatement zei Minnesma: “Ik denk dat we redelijk goed, heel goed gekaatst hebben.” Ondanks het verlies van afgelopen weekend maakte de kaatser zich niet druk. “We zijn gewoon de beste en dat moeten we laten zien. Het lot was zwaar, maar we hebben geweldig gekaatst.”
Hij is daarmee de veertiende kaatser die dat heeft bereikt en de eerste sinds Hans Wassenaar de PC in 2016 won. Voor Steenstra is het vierde overwinning op de PC, Van Zwieten won de PC voor de tweede keer.
Tjisse Steenstra is uitgeroepen tot koning van de 173e PC
Het was voor de vierde keer dat de kaatser uit Dronryp de koningsbal in ontvangst mocht nemen van de Permanente Commissie. Hij komt daarmee op gelijke hoogte met Piet Jetze Faber, die in 1979, 1980, 1982 en 1983 vier keer met de hoogste eer aan de haal ging.
“Wy ha der alles oan dien om hjir hjoed klear foar te wêzen en dat is slagge”, zegt Steenstra. Dit weekend gingen de partijen in Sexbierum en Arum verloren, maar dat was volgens de koning niet zo erg. “Wy hawwe it net rinne litten, mar it hie sa wêze moatten.”
“As je se beide pakke yn it wykein, binne je op de PC noch stiif en wurch. It is maklik praten, mar it hie sa wêze moatten.” In de voorbereiding op de PC zijn Steenstra en zijn maten gaan vissen. “Goed foar de ûntspanning. Net in soad fong, mar wy wienen der hjoed wol klear foar.”
Tweede prijs voor Remmelt Bouma
Na twee keer een derde prijs haalden Remmelt Bouma en Evert Pieter Tolsma nu een finaleplaats op de 173e PC. Het drietal met Jorn Lars van Beem – die nog een minimaal een jaar moet wachten op zijn Klavertje vier- kaatste heel degelijk vandaag. In de finale konden ze niet op tegen het geweld van Van Zwieten c.s.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.