Minder budget en duurdere intocht: Sinterklaasintocht Dokkum heeft 8000 euro nodig

di. 23 september · 17:432025 · 17:43 · RTV NOF | Isa Visser

DOKKUM – Onzekerheid rondom de Sinterklaasintocht in Dokkum: het budget voor de tocht is minder, waardoor er geld bij moet komen om een goede intocht te realiseren. Daar bedacht de werkgroep Sinterklaas wat op: statiegeld, sponsoren en de aller belangrijkste: een crowdfunding. Doneren kan via deze link.

RTV NOF | Demi Hoekstra

Drie ondernemers zetten de werkgroep op. “Dokkum sûnder in sinteklaas yntocht, dat kin net. Doe woene we wat dwaan, dus binne we begûn te neitinken. We wolle sels ek in soad dwaan, mar hoe moai is it dat minsken sels ek wat bydrage kinne”, vertelt Mathilda Broekstra, één van de werknemers die zich inzet voor de intocht.

Minder budget

De intocht wordt dit jaar duurder, doordat de tocht zelf duurder wordt en het budget minder is. “De tocht is dit jier oars en ek krije we minder jild, wêrtroch’t der in gat is. Wy hoopje mei de crowdfunding sa’n 8000 euro op te heljen, dan kinne wy in moai feest foar de bern delsette”, legt Broekstra uit.

Tekst loopt door onder de video

 

Speelgoedwinkels verdwijnen steeds meer, zo ook in Dokkum. De ondernemingsvereniging in Dokkum verdeeld daarom het geld dit jaar anders. “De wrâld feroaret gewoan. De konsumint kiest derfoar om kadootsjes online te keapjen, dus de yntocht kin better wat lytser en dan jouwe wy it jild earne oars oan út”, vertelt Henderikus Lalkens van de activiteitencommissie van de ondernemingsvereniging.

Sinterklaasintocht krijgt steun van gemeente

De actie krijgt veel reacties. “In soad minsken fine it in moaie aksje, mar der binne ek in soad negative reaksjes. Minsken smite it op de gemeente, mar we binne al lang bliid dat sy jild stypje foar de yntocht, want dat docht lang net alle gemeenten”, voegt Broekstra toe. De gemeente Noardeast-Fryslân steunt de intocht dit jaar, zo laten zij schriftelijk weten. “De organisatie van de Sinterklaasintocht Dokkum heeft dit jaar voor het eerst een aanvraag gedaan voor de Subsidieregeling Evenementen Noardeast-Fryslân.”

“Voorheen maakte de organisatie niet gebruik van deze regeling en was er dus geen financiële bijdrage. De organisatie van de Sinterklaasintocht in Dokkum is begin dit jaar bij de gemeente op de lijn gekomen omdat zij het benodigde budget voor het organiseren van de Sinterklaasintocht in Dokkum dit jaar niet volledig rondkrijgen. Toen is hen op de regeling gewezen. De gemeente denkt graag mee wat er mogelijk is en stelt voor evenementen eventueel ook materiaal (bijvoorbeeld hekwerk) beschikbaar”.

Nieuwe vorm intocht

De intocht in Dokkum wordt dit jaar in een ander jasje gestoken. “We binne drok dwaande mei de rûte. It is de lampioenperioade en we wolle in soad mei ljocht dwaan, dus we roppe ek alle bern op om harren lampioen mei te nimmen,” vertelt Marlotte Kooyenga van de werkgroep Sinterklaas.

Iets waar de organisator, de Sint Nicolaas Centrale, al op zat te wachten, zo legt eigenaar Jilt Nicolai uit. “Dit idee spilet al folle langer. Je hawwe op oare plakken ek in jûnsiten en dat is echt in plaatsje, dus dat liket ús moai om te dwaan en dit wie it momint om ris wat oars te dwaan.”

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.

RTV NOF | Demi Hoekstra