Nieuwe plannen voor ijsbaan Noardburgum na vijf jaar geen actie: “Wy wolle ride”
NOARDBURGUM – De ijsclub en Dorpsbelang in Noardburgum werken aan plannen voor een verharde ijsbaan die ook buiten de winter gebruikt kan worden. De huidige baan heeft zoveel water nodig dat een korte vorstperiode vaak onvoldoende is om veilig te kunnen schaatsen.
Voordat de huidige ijsbaan helemaal onder water staat, is een waterlaag van zo’n tachtig centimeter tot een meter nodig. Volgens voorzitter Sebastiaan Dekenga van de ijsclub duurt het daardoor lang voordat er betrouwbaar ijs ligt. “Met een korte vriesperiode gaat dat hier nooit lukken, omdat het ijs dan niet dik genoeg wordt.”
Het is inmiddels vijf jaar geleden dat er voor het laatst op de baan werd geschaatst. “Toen kon het uiteindelijk ook maar anderhalve dag”, vertelt Dekenga. Daarna moest de baan alweer dicht, omdat het niet meer veilig was. De wens van de ijsclub is dan ook duidelijk: “Wy wolle ride.”
Ophogen en verharden
Om vaker te kunnen schaatsen, willen de initiatiefnemers de baan ophogen en de ondergrond vlak maken. “Achter is het veel dieper dan in het midden”, legt Sebastiaan Dekenga uit. Het doel is een verharde baan, waarop een veel dunnere laag water voldoende is.
Een werkgroep met leden van de ijsclub en Dorpsbelang heeft de plannen uitgewerkt. “De plannen zijn nu om de ijsbaan verhard te realiseren, zodat er ook op geskeelerd kan worden. Het middenterrein kan voor sport en andere spelactiviteiten worden gebruikt”, vertelt Menno Dekenga, penningmeester van Dorpsbelang.
Volgens hem kan de baan dan na een paar nachten vorst al bruikbaar zijn. “Nu moeten we met die ruim tachtig centimeter wel een dikke week wachten.”
Tekst loopt door onder video:
Ook ruimte voor parkeren en activiteiten
Naast de baan willen de initiatiefnemers een parkeerterrein aanleggen dat voor meerdere doelen gebruikt kan worden. Dat kan bijvoorbeeld extra parkeerruimte bieden wanneer het druk is bij de voetbalclub. “In de winter zouden we dat stukje kunnen gebruiken als krabbelbaan voor de kinderen”, zegt Menno Dekenga. De ijsbaan wordt door de aanleg van het parkeerterrein iets kleiner.
Ook wordt gekeken of de locatie als feestterrein voor het dorp kan dienen. Volgens Sebastiaan Dekenga is daar behoefte aan, al is niet iedereen enthousiast over die mogelijke invulling.
De omwonenden zijn volgens Dorpsbelang vanaf het begin bij de plannen betrokken. Hun wensen zijn meegenomen en er is een bijeenkomst gehouden om de plannen met het dorp te bespreken. Voor het verbeteren van de schaatsmogelijkheden is volgens de ijsclub veel steun. “Iedereen vanuit het dorp wil juist rijden en staat hierachter”, zegt Sebastiaan Dekenga.
Financiering nog niet rond
De grond is eigendom van de gemeente. Volgens de initiatiefnemers staat de gemeente positief tegenover de plannen en wil zij financieel bijdragen. Hoeveel steun er mogelijk is, moet nog duidelijk worden. Dorpsbelang heeft subsidie aangevraagd om een projectleider in te huren die kan helpen bij de uitvoering.
Of de verharde baan er daadwerkelijk komt, is nog niet zeker. “We zijn nu bezig met de financiële doorrekening. Daarna moeten we met de gemeente in gesprek om te horen wat er haalbaar is en welke steun we kunnen krijgen”, vertelt Menno Dekenga. Ook zullen sponsors nodig zijn om het plan mogelijk te maken.
De initiatiefnemers hopen de locatie zo vaker te kunnen gebruiken. “Wij vinden het jammer om deze mooie locatie hier in het dorp leeg te laten liggen.”
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.