Ooievaars beleven een goed jaar: ”Dit is fansels prachtich”
EARNEWALD – Het gaat goed met de ooievaar: tijdens de jaarlijkse ringdag werden aanzienlijk meer jongen geteld dan verwacht. Normaal gesproken komen ooievaars gemiddeld uit op ongeveer 1,8 jongen per nest. Dit jaar ligt dat aantal duidelijk hoger. Op de ringdag zagen de vrijwilligers meerdere nesten met vier jongen. ”As wy gewoanwei in nêst fan fjouwer hawwe, is dat hiel bysûnder. No hiene we acht nêsten fan fjouwer”, aldus Haye Folkertsma, voorzitter van Stichting It Eibertshiem.
Volgens de ooievaarkenner hebben de weersomstandigheden goed meegeholpen aan het succes. De eerste weken kunnen ooievaars hun jongen niet goed beschermen tegen regen en kou: ”We ha doe sa’n 35 deade jongen út de nêsten helle.” Afgelopen voorjaar was wisselvallig, met regen en zon zonder extreme kou. Dat maakte dat er veel voedsel beschikbaar was voor de vogels.
Tekst loopt door onder de video
”Mei de earrebarren is it echt pieken en dalen”, Haye Folkertsma
Stichting
De stichting werd in 1980 opgericht, toen er geen ooievaars meer in Fryslân te bekennen waren. ”Wy binne doe begûn mei in earrebarrebûtenstasjon. Wy hiene grutte koaien dêr’t wy 14-tal earrebarren yn finzenskip holden. As der in pearke tusken siet, diene wy se yn aparte koaien, mar dat bleek dochs wol lestich”, vertelt Folkertsma. ”Nei in oantal jierren besleaten wy dat as wy in pearke seagen dat wy se de frijheid joegen en hoopten op aaien.”
Webcam
In de maand april leggen de meeste vogels eieren, en rond mei komen de jonge beestjes uit. Via een webcam is een livestream van een nest te volgen op www.ooievaars.nl
”Yn maaie kin ik op de webside sjen dat der deis 1500 besikers binne, dus der sille fêst minsken wêze dy’t dan nei de livestream sjogge.”
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.