Steeds meer veehouders laten melk weg stromen
Sinds verleden week hebben veel melkveehouders bij wijze van protest de melk in de put laten lopen of demonstratief uit een giertank over het weiland uitgereden.
Sinds verleden week hebben veel melkveehouders bij wijze van protest de melk in de put laten lopen of demonstratief uit een giertank over het weiland uitgereden. Reden is de ontevredenheid over de te lage melkprijs die word betaald. Zo werd de melkfabriek in Nijkerk door tractoren geblokkeerd en in Rinsumageest werd melk over het land gebracht. Zolang er geen overeenkomst is tussen Friesland Foods en Dutch Dairymen Board (DDB) wordt massaal de melk weggegooid en niet aan de zuivelindustrie geleverd.
Ook de komende dagen gaan de acties onverminderd door. Het aantal melkveehouders dat meedoet met de leverstop begint nu explosief te groeien, de boodschap is doorgedrongen: DE TANK MOET OPEN! En de eerste positieve resultaten zijn bereikt. De Nederlandse spotmarktprijs is in 2 dagen verhoogd van 26 cent naar 32 cent. De spotmarktprijs in West-Duitsland zit al op 37 tot 39 cent en de spotmarktprijs van Zuid-Duitsland op 40 cent. De mozzarella kaas (is een verse melk-kaas) is sterk verhoogd in prijs.
De eerste melkfabrieken staan al stil in Duitsland en de verwachting is dat op zondag de Duitse melk op is. De Zwitserse collega’s voeren nu over het hele land actie en doen mee aan de leverstop. De Oostenrijkse boeren houden nu ook 100 procent van de melk thuis. Vannacht zijn de eerste Franse blokkades bij melkfabrieken begonnen, die later worden gevolgd door wegblokkades.
Veel toeleverende bedrijven steunen de boeren openlijk door vrachten voer en zaaigoed gratis te geven. Ook in Nederland heeft de DDB het eerste aanbod voor de leden gekregen: de klanten van UTD Hendrix de Wijk kunnen één ton gratis voer krijgen als zij te zijner tijd hun melkbriefje laten zien, waarop 6 melkmalen moeten ontbreken.
De DDB roept alle aanleverende bedrijven die de actie willen steunen op om zich te melden, dan worden zij vermeld op de site en weten de boeren waar hun medestanders zijn te vinden. De melkfabrieken in Nederland beginnen te reageren: de RMO-chauffeurs hebben de opdracht gekregen om ieder erf op te rijden net als altijd, de slang uit te rollen en even lang als anders op het erf te blijven staan. Dit om verdeeldheid onder de boeren te zaaien en de indruk te wekken, dat er gewoon melk wordt gehaald. De DDB raadt de leden aan om een wagen of trekker voor het tanklokaal te zetten.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.