TE ZIEN IN… Aflevering 179: Dag van de prentkunst, gratis evenement bij Nobilis
BURGUM/ALDTSJERK/FOCHTELOO – Stichting Nobilis en Werkgroep Uitwaaien in Fochteloo, vieren zaterdag 2 juli de Dag van de prentkunst, Uitwaaien in Fochteloo 2.0. Grafici uit het hele land, waaronder uit Tytsjerksteradiel, tonen grafiek en er zijn twee exposities prentkunst van Jeanne Bieruma Oosting en Tsjechische prentkunst, een lezing en demonstraties van diverse druktechnieken. De dag is gratis toegankelijk. Gerhild van Rooij
BURGUM/ALDTSJERK/FOCHTELOO – Stichting Nobilis en Werkgroep Uitwaaien in Fochteloo, vieren zaterdag 2 juli de Dag van de prentkunst, Uitwaaien in Fochteloo 2.0. Grafici uit het hele land, waaronder uit Tytsjerksteradiel, tonen grafiek en er zijn twee exposities prentkunst van Jeanne Bieruma Oosting en Tsjechische prentkunst, een lezing en demonstraties van diverse druktechnieken. De dag is gratis toegankelijk.
Gerhild van Rooij
NOBILIS EN IT LEGIEN
Stichting Nobilis, Centrum voor Prentkunst telt 285 vrienden en is gevestigd in de voormalige school aan het Zuideinde 26 B in Fochteloo. De expositie van Jeanne Bieruma Oosting is te zien bij Nobilis, en de verkoopexpositie Tsjechische prentkunst wordt in het naastgelegen dorpshuis It Legien gehouden. Bestuurslid Piter Jonker zal in het dorpshuis om 13.30 ent 15.00 lezingen houden over de kunstenaar Jeanne Bieruma Oosting. En naast de grafiek van de kunstenaars in de kramen op het plein voor Nobilis zijn er nog de dubbele prenten en dubbele kunstboeken uit de collectie van Nobilis die ter verkoop aangeboden worden, de opbrengst daarvan gaat naar het Centrum voor grafiek in Fochteloo. Voor het eerst bieden ook het Grafisch Centrum Groningen, Basement Press Diepenheim werk aan en staan de antiquaren Henk Wetje en Gradie Veldhoen er met grafiek en kunstboeken aan.
DEMONSTRATIES DRUKKEN
De kunstenaars die zaterdag werk tonen beoefenen verschillende grafische technieken. Een aantal neemt de eigen pers mee om te demonstreren hoe een druk tot stand komt. Het publiek kan er met de neus bovenop staan en uitleg krijgen van de kunstenaar. Uit Tytsjerksteradiel zal Jan van der Meulen uit Burgum laten zien hoe hij staallitho’s drukt en als tweede kunstenaar uit de gemeente zal ik, Gerhild van Rooij, voor en met de jeugd circulaire stempels snijden en stempelen, de meest eenvoudige vorm van grafiek. Anne Brouwer uit Oosterwolde komt laten zien hoe zij van lino’s en ander materiaal drukt en Antje Veldstra uit Groningen geeft een demonstratie hoe een houtdruk vorm krijgt. Wim van der Meij uit Zutphen drukt een ets op zijn etspers. Elke toegepaste grafische techniek vraagt om een andere manier van werken en heeft een eigen charme. De demonstraties vinden bij mooi weer plaats op het plein voor Nobilis en anders in het Dorpshuis it Leghien. Het is een mooie kennismaking met de veelzijdigheid van grafiek, technisch, wat betreft materiaal en beeldend. De thema;s en onderwerpen en uitwerking zijn zeer divers.
DAG VAN PRENTKUNST UITGAVEN
De eerste honderd bezoekers, vrienden van Nobilis kunnen op De Dag van de Prentkunst bij deelnemer Peter O. Gerrits gratis een speciaal voor deze dag gemaakte zeefdruk ophalen. Veertig bezoekers kunnen daarnaast voor slechts 15 euro de prent Tuin van Manuel Kurpershoek aanschaffen, een hoogdruk die ook speciaal gedrukt is voor de dag waarop de prentkunst gevierd wordt. En er is werk te koop van de deelnemers.
DEELNEMERS
De Deelnemers in 2022 zijn Wijke van der Bij (die onlangs haar oeuvre en verzamelde grafiek aan Nobilis schonk), Anne Brouwer (houtdruk bijzondere locaties), Eline Brontsema (reductie houtsnede), Frits Casparie (houtsnede, houtdruk, linosnede), Roel Dragstra (monoprint), Cees Elzinga (houtsnede), Peter O. Gerrits (zeefdruk, voorzitter Nobilis), Bert Hemsteede (voorzitter van Holt), Hans de Jong (nieuw werk), Peter Kooij (linosnede), Wim van der Meij (o.a. etsen), Jan van der Meulen (staaldruk), Grietje Postma (reductie houtsneden), Gerhild van Rooij (etsen, zeefdruk, riso-print en ets uit project ruilmiddel met Tieneke van Montfort), Marjolein Terwindt-Wetterauw (reductie houtsneden, Gradie Veldhoen (boeken), Antje Veldstra (houtdruk), Jan-Erik Wedholm (landschapsprenten), Anne Woudwijk (o.a. zeefdruk) en Roelie Woudwijk.
AUTEUR Gerhild van Rooij, tekst en foto’s
1 Etsplaat Ruilmiddel, Tieneke van Montfort en Gerhild van Rooij
2 Ets Ruilmiddel, Tieneke van Montfort en Gerhild van Rooij
3 Impressie Uitwaaien in Fochteloo 01 (2021) Vanaf links van Museum Drachten, Collectie beheerder en tentoonstellingen Ramona Dumas en conservator Annemieke Keizer-Sloff in gesprek met Piter Joker van Nobilis bij stand auteur.
Zaterdag 2 juli 2022, 11 tot 16 uur: Stichting Nobilis, Centrum voor Prentkunst,
Zuideinde 26 b, 8428 HE Fochteloo, 06-38392840, www.stichtingnobilis.nl
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.