Toename van 1 miljoen zware zorgindicaties en lokale tekorten verpleeghuiscapaciteit
NEDERLAND – Om de vraag en behoefte naar wonen voor ouderen en zorgvastgoed in beeld te brengen heeft HEVO marktonderzoek gedaan en op gemeentelijk niveau relevante data verzameld
NEDERLAND – Om de vraag en behoefte naar wonen voor ouderen en zorgvastgoed in beeld te brengen heeft HEVO marktonderzoek gedaan en op gemeentelijk niveau relevante data verzameld en prognoses ontwikkeld. Uit het model blijkt dat ook in de kleinere gemeenten een grote behoefte is aan geschikte woningen en zorgvastgoed.
In het ontwikkelde prognosemodel is onder meer de zorgprognose in beeld gebracht samen met de ontwikkeling van het aantal ouderen per leeftijdscategorie. De cijfers laten onder meer een verdubbeling zien van het aantal ouderen op lokaal niveau en een toename van het aantal indicaties voor zware zorg van in totaal 1 miljoen in de komende 30 jaar. De resultaten van dit onderzoek versterken de uitkomsten van recente onderzoeken van onder meer de brancheorganisatie van verpleeghuizen (Actiz), TNO en Rabobank die aangeven dat er een groot tekort is aan toekomstige verpleeghuisplekken en aan geschikte ouderenwoningen. De HEVO-cijfers bevestigen dit op lokaal niveau.
Gemeenten, woningcorporaties, beleggers en zorginstellingen hebben een belangrijke rol bij de het realiseren van een passende woningvoorraad. Er dienen lokale afspraken te worden gemaakt zodat het groeiende tekort aan verpleeghuiscapaciteit en geschikte ouderenwoningen wordt opgelost. Objectieve data is hierbij essentieel om de lokale opgave voor de komende jaren te formuleren.
Door ontwikkelingen als personeelstekorten en veranderende woonwensen moet lokaal aandacht zijn om geschikte projecten te realiseren. Naast specifiek zorgvastgoed voor het wonen met zware zorg zal er ook meer aandacht moeten zijn voor het realiseren van geschikte ouderenwoningen die geschikt zijn om (thuis)zorg in te leveren indien dat nodig is. Om geschikte woongebieden voor ouderen te creëren, pleiten wij voor het ontwikkelen van geschikte woningen in gebieden met een verhoogd voorzieningenniveau, juist ook in de kleinere gemeenten. Uit het onderzoek blijkt dat ook in de kleinere gemeenten een grote behoefte is aan geschikte woningen en specifiek zorgvastgoed.
De vorming van woonservicegebieden kan hieraan bijdragen: naast voldoende aanpasbare (levensloopbestendige) en/of aangepaste woningen is hier ook ruimte voor (woon)ondersteuning en zijn er diverse welzijns- en zorgdiensten voor bewoners. Het realiseren van geschikte woningen en meer zorgvastgoed is noodzakelijk, ook in kleinere gemeenten, om tegemoet te komen aan de verwachte verdubbeling van de 80-plussers en aan de groei van 1 miljoen meer zorgindicaties.
Het marktonderzoek kunt u vinden op: https://www.hevo.nl/actueel/zorgvastgoed-tekort-ouderenwoningen
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.