Van de feart naar de seedyk: 35.000 kuub baggergrond onderweg naar Ternaard

di. 25 augustus · 08:49 · Ben de Jager

HEGEBEINTUM/TERNAARD – Wetterskip Fryslân is begonnen met het vervoeren van circa 35.000 kubieke meter ingedroogde baggerspecie van een depot aan de Patroanswei bij Hegebeintum naar een tijdelijke opslaglocatie aan de Koaiwei bij Ternaard. De grond, afkomstig uit onder meer de Ferwerter Feart en Jislumer Feart, wordt later gebruikt voor de versterking van de Waddenzeedijk tussen Paezens en Holwert. “Dit is de earste stap”, vertelt projectmanager Rudy Damstra aan.

RTV NOF | Ben de Jager

‘300.000 kuub grond nodig’

Voor de dijkversterking is aan de binnenzijde van de dijk naar schatting zo’n 300.000 kubieke meter grond nodig. Ongeveer de helft daarvan kan worden geleverd vanuit eerdere baggerprojecten in Noordoost-Fryslân. De vrijkomende specie is de afgelopen jaren opgeslagen in weilanddepots om te kunnen indrogen.

Het depot bij Hegebeintum, waar de bagger uit de Jislumer en Ferwerter Feart rustte, is een van de eerste locaties die nu wordt leeggereden. Aannemersbedrijf Folkertsma verzorgt het transport namens het Wetterskip. “We ride mei 8 frachtweinen per dei, is de planning, dan kin we sa’n 2000 kuub grûn ferpleatse per dei”, vertelt René Folkertsma. “Sy binne krekt yts minder dan yn in oere hinne en wer, sa kinne se likernôch 8 ritten mei de yndrûge bagger per dei dwaan.”

Tekst loopt door onder de video

 

Depot Hegebeintum leeg na 1400 vrachtwagenritten

In totaal zijn voor de verplaatsing van de 35.000 kuub grond ongeveer 1.400 vrachtwagenritten nodig. De vrachtwagens rijden vanaf de Patroanswei via Ferwert, de N357 en de N358 naar de opslaglocatie bij de Waddenzeedijk nabij de Eendenkooi bij Ternaard.

Volgens projectmanager Rudy Damstra van Wetterskip Fryslân is juist het lokale karakter van het project een belangrijk voordeel. “Alles binnen tsien kilometer is gebietseigen grûn, dat meie je dus ferpleatse neffens de omjouwingswet. Sa kinne wy de grûn dy’t út de Jislumer en Ferwerter Feart komt, aanst brûke oan de binnenkant fan de seedyk. Dat jildet yn de takomst ek foar de grûn dy’t by de baggerprojekten tusken Dokkum en Wierum frijkomt.”

‘It skeelt de helte’

Naast de duurzaamheidswinst levert het hergebruik van de bagger volgens Damstra ook een aanzienlijke kostenbesparing op. “Wy tinke ûngefear 300.000 kuub grûn oan de binnenkant fan de seedyk tusken Holwert en Paezens noadich te hawwen. By de baggerprojekten komt sa’n 150.000 kuub frij, dat skeelt gewoan de helte.”

De werkzaamheden duren naar verwachting tot eind september. Daarna volgen meer depots in de regio waarvan de grond eveneens richting de Waddenzeedijk wordt vervoerd. Zodra de opslaglocaties zijn leeggereden, krijgen de grondeigenaren hun percelen weer terug.

“Sa’n 80 prosint fan de grûn út de depots giet fuort, dan bliuwt der noch in ûnderlaach foar de grûn oer, de funksjonele gersmatte wurdt der dan úteinliks troch ús ek oerhinne lein”, aldus Folkertsma. Zo krijgt de boer zijn stuk weiland weer terug. “Hjir lizze wy ek noch drainaazje oan”, besluit Folkertsma over het perceel bij Hegebeintum.

Wetterskip Fryslân verwacht dat omwonenden enige hinder kunnen ondervinden van de extra transportbewegingen, maar benadrukt dat woningen en wegen tijdens de werkzaamheden bereikbaar blijven. “We hawwe de route sa makke dat it foar omwenjenden sa weinich mooglik oerlêst opleferet.”

De grond blijft voorlopig opgeslagen bij Ternaard en wordt op een later moment verwerkt in de versterking van de Waddenzeedijk.

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.

RTV NOF | Ben de Jager