VIDEO: Verlenging samenwerkingsovereenkomst met Bibliotheken Noord Fryslân door PCBO Dantumadiel en ROOBOL

do. 2 juli · 15:332020 · 15:33 · Lisa Taekema

DE WESTEREEN – Laaggeletterdheid, leesvaardigheid, mediawijsheid: die begrippen zijn steeds vaker in het nieuws. Met een reden, want laaggeletterdheid is nog steeds een groot maatschappelijk probleem.

Albert Wijbenga

DE WESTEREEN – Laaggeletterdheid, leesvaardigheid, mediawijsheid: die begrippen zijn steeds vaker in het nieuws. Met een reden, want laaggeletterdheid is nog steeds een groot maatschappelijk probleem.

In Nederland beheersen ongeveer 1,3 miljoen volwassenen de Nederlandse taal onder het eindniveau van het basisonderwijs. Daardoor kunnen zij overheidsbrieven, veiligheidsvoorschriften en medicijnbijsluiters niet goed lezen, weten ze hun weg slecht te vinden op het internet, zijn ze vaker werkloos en hebben ze meer schulden. Dat maakt deze mensen kwetsbaarder en dat kost de samenleving onnodig veel geld. ,,Op dit moment is bijna 15 procent van de 15-jarigen laaggeletterd”, vertelt Paulien Schreuder, Directeur-bestuurder Bibliotheken Noord Fryslân.

Achterstanden op het gebied van laaggeletterdheid en mediawijsheid worden vooral in de eerste levensjaren opgedaan. Daarom biedt Bibliotheken Noord Fryslân een volwaardig programma en aanbod voor iedereen van 0 tot 101 jaar. Voor de basisschool is er bijvoorbeeld de Bibliotheek op school: Bibliotheek en school werken structureel samen aan taalontwikkeling, leesbevordering en mediawijsheid van kinderen. De school zorgt ervoor dat kinderen kunnen lezen; door goed leesonderwijs te bieden. De Bibliotheek maakt kinderen enthousiast voor lezen; door hen wegwijs te maken in de boeiende wereld van boeken.

Goede lezers, die ook gemotiveerd zijn om te lezen, houden vanzelf hun leesvaardigheid op peil. Ook nadat zij de school hebben verlaten. ,,Het vergroot de woordenschat, vooral omdat als je een boek leest dan staan woorden in een context. Als je los woorden leert dan hebben ze geen verband, maar als je het in een verhaal hoort dan snap je waar het over gaat”,, legt Else van der Greft van Stichting ROOBOL uit.

Scholen die een overeenkomst met de Bibliotheek afsluiten (inmiddels meer dan 60 in Noard-Fryslân) zijn drie jaar verzekerd van deskundige lees/mediaconsulenten, inspirerende boeken en een goede digitale lees- en leeromgeving. 6 scholen van PCBO Dantumadiel en 12 scholen van ROOBOL verlengen nu hun contract omdat zij de afgelopen drie jaren zagen dat de taalresultaten van hun leerlingen omhooggaan. ,,Het is heel fijn dat je zo’n groot bereik hebt van boeken en zo’n schat van materiaal wat je ook in je klassen kan gebruiken, waarnaar je kan verwijzen”, zegt Gert van Tol, directeur-bestuurder van PCBO Dantumadiel.

 

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.

Albert Wijbenga