Vijf jaar Galerie Noordvleugel in Veenklooster

wo. 17 augustus · 00:002011 · 00:00 · Archief RTV NOF

“Toen we zo’n zes jaar geleden hoorden dat de noordvleugel van de Fogelsanghstate in Veenklooster eventueel te huur was, zijn we onmiddellijk gaan kijken. We zochten al…

“Toen we zo’n zes jaar geleden hoorden dat de noordvleugel van de Fogelsanghstate in Veenklooster eventueel te huur was, zijn we onmiddellijk gaan kijken. We zochten al een tijdje naar een ruimte, geschikt voor exposities. Jan was een lijstenmakerij begonnen en kreeg zo vaak  prachtige schilderijen in handen die hij dan aan mij liet zien, dat we het altijd weer jammer vonden als zo’n mooi werk werd opgehaald.” Aan het woord is galeriehoudster Mineke Bosma.

Zij vervolgt: “En als je dan schilderijen bij je wilt houden, dan moet je ze kopen of een galerie beginnen. Dat laatste hebben we gedaan, je kunt immers niet alles hebben. De kunstwerken logeren nu een paar maanden bij ons, we kunnen er elke dag van genieten. Dat kunnen we omdat we Noordvleugel mochten huren. Ons plan kreeg de zegen van de eigenaar, mevrouw de baronesse Van Harinxma thoe Slooten. Maar het was een hele klus en maanden hard werken om Noordvleugel tot het Kunsthuis van het Noorden om te toveren.”

Sfeer
Op 27 augustus aanstaande viert Galerie Noordvleugel haar eerste lustrum. Op die dag, vijf jaar geleden, opende de galerie met een expositie met werk van kunstschilders uit de omgeving. Die eerste expositie was meteen een succes, een succes dat voortduurde en zonder twijfel een gevolg is van de manier van exposeren.

De schilderijen in Galerie Noordvleugel hangen niet eenzaam uitgelicht aan steriele, witte wanden, maar in een warme, huiselijke sfeer. De bezoeker kan er meteen voelen en ervaren hoe het werk bij hem of haar thuis zal uitkomen. Die huiselijke sfeer wordt versterkt door de lange huiskamertafel en vooral door de uitstalling van de indrukwekkende verzameling serviezen van Mineke Bosma, een collectie “diggelgoud” vanaf 1800 tot de dag van vandaag. Ook is het mogelijk in de galerie met kleine gezelschappen van een “high tea” te genieten en zelfs van een uitgebreid buffet. Temidden van topkunst genieten van exclusieve lekkernijen, wat wil een mens nog meer?

Bevoorrecht
Jan Bosma: “Maar uiteindelijk is de kunst, zijn de schilderijen en de beelden voor ons het belangrijkste. We zijn bevoorrechte mensen zoals we ons mogen omringen met de mooiste, de puurste uitingen waartoe een mens in staat is. En we kennen de makers, we zijn of raken met hen bevriend en ook die vriendschap, die harmonie, straalt van onze exposities af. Je kunt wel zeggen dat we alles doen uit onze liefde voor de kunst. Natuurlijk kopen we ook. Op onze tweede tentoonstelling bijvoorbeeld was Olivier Schelfhout een van de exposanten. Hij is een jonge schilder, telg uit een beroemde kunstschildersfamilie. Van hem hing er een schilderij dat Mineke zo ontroerde dat we het beslist voor onszelf wilden houden.”

Op de lente-expositie van dit jaar was er onder de inbreng van Louise de Winter het werk: “De Dames Delen”. Het schilderij sprak zowel Jan als Mineke Bosma aan. Ze kochten het. Niet alleen de voorstelling boeide hen, ook de titel: “Delen”. Want dat doet het galeriehouderspaar; delen. En daar weet een meisjesweeshuis in het verre India, het Michael Job Centre, alles van. Voor dat weeshuis zamelen Jan en Mineke in en als het even kan, gaan ze de giften zelf brengen.

Jubileumtentoonstelling
De aanstaande jubileumtentoonstelling begint vorm te krijgen. Er zal in ieder geval werk te zien zijn van Paul Christiaan Bos, Edgar de Cruijer, Gabriël Gressi, Maarten ’t Hart, Theo Onnes, Sietse W. Jonker, Patrick van der Linden, Max en Louise de Winter en Dorry van de Winkel. Allemaal schilders van internationaal niveau die met hun werk bewijzen dat de noordelijke provincies een rijke voedingsbodem zijn voor inspiratie. Want hier is nog ruimte, hier is nog licht. Komt dat zien!

De jubileumtentoonstelling opent voor het publiek op 27 augustus aanstaande om 10.00 uur precies.

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.