Voormalige eigenaar beschilderde melkbus meldt zich bij Ruurd Wiersma Museum

za. 28 maart · 07:18 · Rob Severein

BURDAARD/KOLLUM – Het Ruurd Wiersma Museum meldt dat de herkomst van de beschilderde melkbus, die vorig jaar september werd gevonden in kringloopwinkel De Wissel in Dokkum, is achterhaald. Na een tv-uitzending herkende Minke Kramer-Wijma (96) uit Kollum de melkbus als de hare; deze was per ongeluk bij het opruimen van haar woning bij De Wissel terechtgekomen. Zij nam daarop contact op met het museum.

Rob Severein

Eigenlijk kijkt ze maar weinig naar Fryslân, zoals ze Omrop Fryslân noemt, verklapt ze. Maar die avond toevallig wel. “Nou, toen kwam het ervoor, van die melkbus. Ik zei, “Och heden, dat moet mijn melkbus zijn!”. We zijn op bezoek bij Minke Kramer-Wijma (96) in Kollum. Ze vertelt opgetogen hoe ze haar verloren gewaande melkbus, ooit door de Friese naïeve schilder Ruurd Wiersma ‘opgeverfd’, weer terugvond. Op tv. “Ik wist het natuurlijk niet zeker maar toen ze zeiden van dat huisje en ik het busnummer zag, toen wist ik zeker dat het mijn melkbus was, lacht ze. Nou, toen heb ik maar eens gebeld naar het museum want ze wilden weten waar die bus vandaan kwam.”

Zoektocht

Vorig najaar stuitte Leanne Zijlstra, rondleider bij het Ruurd Wiersma Museum in Burdaard, tijdens een sneuptocht bij kringloopwinkel De Wissel in Dokkum, op een kleurrijk beschilderde melkbus. En ze wist het direct: dit is een echte ‘Ruurd Wiersma’. Ze kocht de bus voor 20 euro en nam hem mee naar huis. Overtuigd van de echtheid van haar vondst bleef ze echter zitten met de vraag: Hoe is die melkbus terecht gekomen bij De Wissel? Van wie is hij geweest?

“We vermoeden dat Ruurd Wiersma deze melkbus in opdracht heeft beschilderd”, vertelde Sjerp Tolsma, bestuurslid van het Ruurd Wiersma Museum, vorig jaar desgevraagd. “De boerderij, die een prominente plek op de melkbus inneemt, wijkt nogal af van de manier waarop Wiersma doorgaans boerderijen schilderde. Vermoedelijk is het een bestaande boerderij die hij heeft geschilderd.”

En zo begon de zoektocht naar de herkomst van de melkbus. Een publicatie in De Stienser wekte de interesse van RTV NOF, Omrop Fryslân nam de reportage over en schonk er aandacht aan in het radioprogramma ‘No yn Fryslân’ en bracht een interview met Leanne Zijlstra op tv. Zelfs KRO-NCRV belde met het museum.

Bekijk hier de reportage van RTV NOF destijds over de vondst bij de kringloop

 

Sinnema’s Hoeke

Mevrouw Kramer-Wijma is er nog steeds een beetje beduusd van. “Ik heb ook niet direct na de uitzending gebeld, maar na een week vroeg een van mijn dochters of mem nou al met het museum had gebeld.” Ze vertelt dat de schilder Ruurd Wiersma een goede vriend was van haar vader, Jan Wijma, en vaak over de vloer kwam, thuis in Burdaard. “Dus als ik weleens op bezoek ging bij mijn vader dan was Ruurd Wiersma daar ook vaak.”

“Mijn man is altijd vaste arbeider bij de boer geweest”, vertelt ze verder, “en toen in 1958/59 de melkbussen werden vervangen, wilde ik wel zo’n oude een hebben. Ik vond dat een leuke herinnering. Mijn man heeft het gevraagd aan de boer, die vond het goed en zei: “Neem maar mee.”

Toen ze daarna Wiersma weer eens zag bij haar vader, zei ze “Ik wol dy bus wol graach opferve ha …” “No, dat kin wol”, zei Ruurd. Hij vond dat leuk. “Mar ik wol wol myn hûske derop ha”, zei ik tegen hem. “We woonden toen in Engwierum, op Sinnema’s Hoeke. Een oud huisje, zonder aanrecht en met twee bedstedes. Daar hebben we 5 of 6 jaar gewoond, tot ’61. En later ben ik nog weleens bij Ruurd op bezoek geweest. Toen hij zijn huisje aan het beschilderen was vanbinnen. Maar toen had hij nog niet alles volgeschilderd. Nu is alles vol, hè?”

Rouwkaarten en bankafschriften

De melkbus heeft bij mevrouw Kramer-Wijma al die jaren in de gang gestaan, bij de kapstok. Wiersma had onder het deksel, toen hij klaar was met het beschilderen, een briefje geplakt met zijn handtekening. Zo had hij hem gesigneerd. “Hij vond het wel moeilijk.”, herinnert ze zich. “Hij moest helemaal in het rond schilderen. Hij was toen ook pas net met het schilderen bezig.” Gebruiken deed ze de melkbus niet echt, ze had er altijd de rouwkaarten in. “En bankafschriften”, lacht ze.

Vorig jaar zomer is ze gevallen, thuis in Brânbuorren bij Ee. Na de revalidatie in Kollum bleek er een aanleunwoning vrij te zijn en na overleg met de kinderen is ze in Meckama State gebleven.

“Ik heb altijd gewild dat die melkbus ooit naar Burdaard moest. Naar het Ruurd Wiersma Museum”, zegt ze. “Mijn ene dochter wist dat, de andere niet. De kinderen hebben het huis opgeruimd, ik ben niet meer thuis geweest. De melkbus is in de garage terechtgekomen en naar de kringloop gebracht. Dus na een paar weken zei ik: “Wêr is myn molkbus?” “Mem, die is naar De Wissel …”, zei mijn dochter. “Maar die had naar Burdaard gemoeten.” Ze vond dat wel sneu. En toen kwam het op Omrop Fryslân …”

Ze vindt het mooi dat de melkbus toch in het museum is terechtgekomen. Bij het afscheid nemen, lacht ze in de deuropening: “Wil je tegen de mevrouw, die de bus nu heeft, zeggen dat hij wel in het museum moet blijven?”

Schilder Ruurd Wiersma

Ruurd Wiersma werd in 1904 geboren in Rinsumageast en werd pas op latere leeftijd kunstschilder na een werkzaam leven als melkvaarder. Toen halverwege de jaren 60 zijn petroliekachel op een dag ontplofte en de woonkamer zwart zag van de rook, besloot hij om de wanden van plint tot plafond te beschilderen met de 4 jaargetijden. 5 jaar zou hij eraan werken, om daarna, in de 10 jaar tot aan zijn dood in 1980, nog eens honderden schilderijen te maken en voorwerpen te beschilderen. Allemaal in zijn kleurrijke, zo herkenbare, naïeve stijl. Het Ruurd Wiersma Museum is gevestigd in het voormalige woonhuis van Wiersma aan de Mûnewei 7 in Burdaard.

De beschilderde woonkamer is er nog steeds te bewonderen, evenals vele schilderijen en beschilderde voorwerpen die tot de vaste collectie van het museum behoren. De beschilderde melkbus met de boerderij van mevrouw Kramer-Wijma heeft Leanne Zijlstra in bruikleen gegeven aan het museum en is daar vanaf woensdag 1 april weer te bewonderen. De openingstijden van het museum vindt u op www.ruurdwiersma.nl.

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.

Rob Severein