Wadlooptochten worden steeds lastiger door meer slib: “Oars as in strânkuier”

di. 16 september · 12:182025 · 12:18 · Omrop Fryslân

DE WADDEN – Het wordt steeds moeilijker om te wadlopen. Dat komt doordat er de afgelopen jaren meer en meer slib bij is gekomen. Sommige mensen kunnen daardoor de route niet meer lopen.

Omrop Fryslân

De toename van slib kan gevaarlijk zijn. Slib zorgt ervoor dat het gladder wordt. Mensen die wat minder sportief zijn, hebben grotere kans op uitglijden door de dikke laag slib, zo schrijft Omrop Fryslân.

Wat is slib?

Slib is een soort natte, kleiachtige en plakkerige modder. Je vindt het meestal in de lagere delen van het Wad, waar het water lang blijft staan en waar weinig stroming is. Daardoor hebben kleine zand- en kleideeltjes de tijd om neer te dwarrelen.

Dat er steeds meer slib bij komt, heeft volgens wadloopgids Herman van der Geest te maken met verschillende zaken. Als eerste noemt hij de klimaatverandering. “Wat my opfalt, is dat wy hieltyd faker in noardwestlike wyn hawwe. Dy soarget derfoar dat it wetter mei slyk nei de kust ta blaasd wurdt.” Als de wind de andere kant op zou staan, zou juist bij Ameland meer slib ontstaan. Een andere oorzaak is het baggeren van de vaargeul en menselijk handelen. Het zand en slijk dat vrijkomt bij het baggeren, moet namelijk binnen het Waddengebied blijven.

“It is wat oars as in strânkuier. It heart derby. Fierder op it Waad is it in stik better.” – Wadloopgids Herman van der Geest ziet dat veel mensen het wadlopen onderschatten

Mede door het slib is de route aangepast. Een deel van de oorspronkelijke route is door het slib onbegaanbaar geworden. De nieuwe route is drie kilometer langer. Natuurlijk is bij wadlopen altijd de vraag wat de route wordt. Van der Geest sluit niet uit dat in de loop van de jaren de route verder moet worden aangepast.

Gevolgen voor wadlopers

Voor wadlopers kan de toename van slib grote gevolgen hebben. Het slib zorgt er niet alleen voor dat het gladder wordt, maar ook dat je steeds verder wegzakt. Het risico om vast komen te zitten, wordt daardoor groter. Het betekent dat wadlopen zwaarder of zelfs onmogelijk wordt. Niet alleen voor minder fitte mensen, maar ook voor ouderen. “Dan wurde it pittige tochtsjes, hear”, zegt wadloopgids Johan de Lange. “Mar meastal warskôgje we dat we troch it slyk geane”, vervolgt hij. “Dat is foaral it earste stikje kustdal. De streaming fan ‘e floed nimt dêr ôf en it slyk sinkt dêr. Dêr hast dus altyd slyk.”

Tekst loopt door onder de video

 

Het stuk van Holwert naar Ameland is volgens Van der Geest een van de moeilijkste stukken. “Nei Skylge is ek dreech. Ek omdat we in pear oeren earder starte. Dêr rinst in pear oeren flink yn ’t slyk.” Volgens de gidsen komt het nog wel eens voor dat mensen het lopen in slib onderschatten. “It is wat oars as in strânkuier. It heart derby. Fierder op it Waad is it in stik better.” Toch benadrukt hij dat slib niet direct gevaarlijk hoeft te zijn, ook al kun je uitglijden. “Se krije goeie begelieding. We binne net sa fan de risiko’s.”

Wadlooptochten worden steeds lastiger door meer slib

Voor wadlopers mag het slib dan wel nadelig zijn, maar voor anderen komt het helemaal niet zo slecht uit dat er meer is. “Foar de fûgels is it hartstikke moai”, vertelt Van der Geest. “Dy hawwe moaie rêstplakken en der komme net in soad minsken. Je sjogge allegear begroeiïng ûntstean.” Ook draagt het bij aan de veiligheid voor de mensen die achter de dijk wonen. “It jout in stikje dimping, dus je hawwe minder kâns op in dyktrochbraak by in grutte stoarm.”

Toekomst wadlopers

Wadlopers hoeven zich nog geen zorgen te maken over hun toekomst op het Wad. Het aanslibben lijkt te stagneren. Van der Geest: “De kommende 25 oant 30 jier is der sowieso neat oan ‘e hân, nettsjinsteande de seespegelstiging. De boaiem giet hurder omheech as de see.”

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.

Omrop Fryslân