Ybe Vellema wint NK Vrije Standaard Kollum
KOLLUM – Zaterdag 5 september werd de traditionele seizoenafsluiter van de NAC autocross onder prachtige baan- en weersomstandigheden op het van der Schaafcircuit te Kollum/Aldwâld verreden. De supersnelle kleibaan zorgde voor prachtige races in de diverse klassen. Voor de junioren, Standaard 2000cc, Stockcar F2 en de Rodeo´s ging het om het clubkampioenschap van de NAC en de dagprijzen (bekers, enveloppen met inhoud en bloemen). Voor de F2 junioren waren er naast de dagprijzen en het clubkampioenschap ook nog punten te vergaren voor de Qualifier Stockcar F2 junioren Supercup. Voor de Vrije Standaard klasse stond naast de het clubkampioenschap NAC de grote titel Nationaal Kampioen Vrije Standaard 2026op het programma.
Hoogtepunt van de dag was de strijd om het NK Vrije Standaard. Deze wedstrijd wordt traditioneel sinds 2009 op de eerste zaterdag van september verreden op het Van der Schaaf-circuit in Kollum. Naast de Nederlandse titel waren er voor de Vrije Standaard-rijders nog meer prijzen te winnen. De winnaar van de finale ontving naast een krans, bekers en bloemen maar liefst 1.500 euro, mede mogelijk gemaakt door diverse sponsoren. Ook de andere prijswinnaars in de finale kregen een goedgevulde envelop.
De coureur met de snelste rondetijd van de hele dag ontving een half varken aan vlees als prijs. Deze vleesprijs ging naar nummer 608, Daan Steenman, met een rondetijd van 16,589 seconden. Degene die als vijfde over de eindstreep kwam in de finale ontving een waardebon te besteden bij een autosportzaak. Deze prijs was voor nummer 613, John Zwik.
Verslaggever Wiebe de Boer van Rûnwei Sport in gesprek met Edward Hoekstra (F2-deelnemer)
In de manches werd sportief gestreden om ieder punt, om zo de beste startplaats voor de finale te bemachtigen. In die finale ging het er razendsnel aan toe. Na enkele herstarts was het Ybe Vellema, met nummer 636, die als eerste over de finish kwam. Tweede werd nummer 646, Arnold van der Veen, gevolgd door nummer 651, Franke Kooistra uit De Tike.
De sympathieke Jan van der Weij (startnummer 75) uit Blije eindigde keurig als vierde. Streekgenoten Bennie Turkstra (Damwâld), Ale-Geert Terpstra (Feankleaster) en Thomas Hellinga (Broeksterwâld) konden om diverse redenen geen rol van betekenis spelen tijdens dit NK. Voor Ybe Vellema was het zijn tweede nationale titel in de Vrije Standaard. Zijn vorige titel behaalde hij precies tien jaar geleden, in 2016. Volgens zijn vader en monteur Pieter Vellema gebeurde dat zelfs met dezelfde auto en motor. Een puike prestatie van Team Vellema uit Holwerd! Er wordt nu al reikhalzend uitgekeken naar de editie van 2027.
Verslaggever Wiebe de Boer van Rûnwei Sport in gesprek met speaker Tjitte van der Veen
De NAC kan terugkijken op een prachtig raceseizoen 2026, met spectaculaire wedstrijden op de vernieuwde en deels nog te vernieuwen, supersnelle kleibaan. De uitslagen en standen van het NAC-clubkampioenschap zijn te vinden op [www.nac-autocross.nl](http://www.nac-autocross.nl). Op zaterdag 14 november 2026 vindt de jaarlijkse feestavond plaats in Twijzelerheide. Daar worden de NAC-clubkampioenen van de diverse klassen op spectaculaire wijze gehuldigd.
Verslaggever Wiebe de Boer van Rûnwei Sport in gesprek met Harm van der Veen en Melissa Drost
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.