Zeldzaam 17e-eeuws horloge uit Hallum ontdekt via Duitse veiling
HALLUM – Een horloge van bijna 400 honderd jaar oud, afkomstig uit Hallum, is door een horlogemaker uit Bergen op Zoom op een Duitse veilingsite aangetroffen. Het gaat om een horloge uit 1666, gesigneerd door Jan Cornelis uit Hallum. Tot deze ontdekking wist niemand dat er ooit een uurwerkmaker actief was in het kleine Friese terpdorp. Het uurwerk werd bij de veiling in Mannheim verkocht voor vijftienduizend euro.
Het horloge uit de 17e eeuw springt direct in het oog. De kast is gemaakt van bergkristal, dat door de vele geslepen facetten glinstert als een diamant. De zilveren wijzerplaat toont een fijn gegraveerd stadsgezicht en heeft één blauwe wijzer.
Over Jan Cornelis zelf is nauwelijks iets bekend. “Arsjyfûndersyk lit allinnich sjen dat er yn 1663 yn Hallum troud is. Dit horloazje is dus it earste en iennige tastbere bewiis fan syn wurk”, aldus Evert Feenstra van het Informatiecentrum Historisch Hallum.
Geen twijfel, afkomstig uit Hallum
Op het uurwerk staat de inscriptie ‘Jan Cornelis Fecit Hallam’, oftewel: gemaakt door Jan Cornelis in Hallum. De plaatsnaam is verkeerd gespeld, maar dat doet niets af aan de herkomst. “Dêr is gjin twifel oer: dit horloazje komt út Hallum”, zegt Feenstra. Zeker ook omdat vaststaat dat er in diezelfde tijd inderdaad een Jan Cornelis in Hallum woonde.
De vondst maakt veel los in het dorp. Feenstra: “Wy fine it hiel moai dat dit boppe wetter kommen is. Wy waarden der sels in bytsje euforysk fan. It is sa bysûnder dat der fan sa’n lyts terpdoarpke nei sa’n lange tiid noch sa eat bysûnders boppe wetter komt.”
Tekst loopt door onder de video
Er is nog geprobeerd om het horloge naar Friesland te halen, maar dat mislukte. “Finer Piet Andriessen hat kontakt hân mei it Frysk Museum, mar dy hienen der spitigernôch gjin budzjet foar. Dat is spitigernôch misrûn”, vertelt Feenstra.
Tijdens de veiling in Mannheim in april bracht het bijzondere uurwerk vijftienduizend euro op. Het verdween daarna in particuliere handen. Wie de nieuwe eigenaar is, blijft onbekend.
In Hallum blijft de nieuwsgierigheid groot. “Wy litte it gewurde, mar wy hoopje fansels dat mei safolle belangstelling foar de fynst, der minsken komme dy’t der yn ’e takomst noch mear oer fertelle kinne. Dat it ferhaal úteinlik noch breder wurdt. Of dat de rjochtmjittige eigener him nochris meldt”, sluit Evert Feenstra af.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.