Zeven jonge kerkuilen geringd in Westergeast en Wâlterswâld
WESTERGEAST/WALTERSWALD – Donderdagavond gingen de vrijwilligers van de Kerkuilengroep Kollum op pad om zeven jonge kerkuilen te ringen. Zowel in Westergeast als in Wâlterswâld konden belangstellenden van dichtbij kennismaken met deze bijzondere vogels.
De eerste stop was bij André en Tetsje van Kammen in Westergeast. In de schuur werden vier jonge kerkuilen aangetroffen. De uiltjes waren tussen de 50 en 60 dagen oud. Het ging om twee mannetjes en twee vrouwtjes. Al snel kwamen verschillende belangstellenden een kijkje nemen. De kans om de jonge kerkuilen van dichtbij te bekijken, bleek een bijzondere ervaring. Vervolgens ging de Kerkuilengroep naar Wâlterswâld, waar bij Sjolle en Elske Sinia nog drie jonge kerkuilen werden geringd. Ook daar was de belangstelling groot. De schuur stond vol met nieuwsgierige toeschouwers. Sommigen kregen zelfs de gelegenheid om voorzichtig een jonge kerkuil vast te houden. Het drietal bestond uit twee mannetjes en één vrouwtje. De uiltjes waren tussen de 52 en 59 dagen oud.
Meten, wegen en ringen
Alle zeven jonge kerkuilen werden zorgvuldig gemeten en gewogen. Ook kregen ze een ring om, waarmee ze later in hun leven kunnen worden herkend. Voor zover mogelijk werd ook het geslacht vastgesteld. Dat de jonge kerkuilen nog zo laat in het jaar worden geringd, is bijzonder. Normaal gesproken gebeurt dit meestal al in augustus. Dit jaar is dat anders en dat heeft te maken met de muizenpopulatie. Wanneer er veel muizen beschikbaar zijn en het mannetje volop voedsel naar het vrouwtje brengt, begint zij met het leggen van eieren.
Een kerkuilenvrouwtje legt haar eieren bovendien met een tussenpoos van ongeveer twee tot drie dagen. Daardoor kunnen de jongen binnen één nest duidelijk verschillen in leeftijd en uiterlijk. Dat was ook deze avond goed te zien.
Zo’n veertig muizen per dag
De ouders hebben hun vleugels vol aan het grootbrengen van hun jongen. Per dag worden er bij de nestbak in de schuur naar schatting zo’n veertig muizen aangeleverd. De jonge uilen blijven nog ongeveer zes tot acht weken in de nestbak voordat ze uitvliegen. Ook daarna zijn ze nog niet helemaal zelfstandig. De ouders begeleiden hun jongen nog ongeveer twee weken, waarna de jonge uilen hun eigen weg moeten vinden.
De oudste jonge uilen zijn inmiddels in staat om een muis in zijn geheel door te slikken. Wel moeten ze eerst leren hoe ze dat het beste kunnen aanpakken. Beginnen ze aan de staartkant, dan levert dat nog weleens problemen op.
Grote gevaren voor jonge kerkuilen
Hoewel kerkuilen prachtige en bijzondere vogels zijn, hebben ze een relatief korte levensverwachting. Gemiddeld worden ze ongeveer anderhalf jaar oud. Maar liefst 75 procent van de jonge kerkuilen overleeft het eerste levensjaar niet. Vooral het verkeer vormt een groot gevaar. Veel kerkuilen worden aangereden wanneer ze laag over de weg vliegen op zoek naar voedsel. De gegevens van de geringde kerkuilen worden doorgestuurd naar het Vogeltrekstation in Heteren. Daar worden de gegevens van geringde vogels uit heel Nederland geregistreerd. Wanneer ergens een kerkuil met een ring wordt gevonden, kan aan de hand van het ringnummer worden achterhaald waar de vogel is geringd.
Dankzij het werk van de vrijwilligers van de Kerkuilengroep Kollum wordt niet alleen bijgedragen aan het behoud van de kerkuil, maar wordt ook waardevolle kennis verzameld over het leven en de verspreiding van deze bijzondere nachtelijke roofvogels.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.