Zonsverduistering bij de Sterrenwacht: ”It is moai waar, dus de minsken wolle it graach sjen”

Vandaag · 07:27 · RTV NOF | Anne-Marije Reitsma

BURGUM – De Sterrenwacht in Burgum stond woensdagavond helemaal in het teken van de gedeeltelijke zonsverduistering. Naast de zonsverduistering waren ook de Perseïden te zien, ook wel vallende sterren genoemd. Bezoekers kwamen naar Burgum om beide hemelverschijnselen te bekijken.

Anne-Marije Reitsma & & Wichard Dijkstra

Vanaf 19.15 uur schoof de maan voor de zon langs. Rond 20.10 uur was het maximum van de verduistering bereikt en was bijna 90 procent van de zon bedekt. De zon stond op dat moment laag boven de horizon. ”Wy sjogge no al dat de moanne foarsichtich foar de sinne skoot. We ha in stjerrekundige kursus dien, dus doe ha we der al wat oer leard. Dan woene wy it no ek even sjen”, vertelt Tineke de Jong.

Eclipsbril belangrijk

Bij het Observeum konden bezoekers die een toegangskaartje hadden gekocht de verduisterde zon veilig bekijken met speciale eclipsbrillen. Deze brillen, voorzien van een zonnefilter, zijn belangrijk omdat rechtstreeks naar de zon kijken het oog kan beschadigen. Wanneer er zonder bril naar de zon wordt gekeken, kan het zonlicht schade aan het netvlies veroorzaken.

Die schade wordt niet altijd direct opgemerkt en kan blijvend zijn. ”Je moatte echt in bril hawwe dy’t de hiele frekwinsje dy’t de sinne skynt oan ljocht tsjinhâldt. Dan is it feilich om te sjen”, aldus de oprichter van de Sterrenwacht Pieter Dijkstra.

Voor Berber Kooistra was het een extra speciale dag. Naast de zonsverduistering was ze ook nog eens jarig: ”It like my al hiel leuk, en it is ek noch myn jierdei dus dan is it ekstra spesjaal om te sjen.”

De laatste grote zonsverduistering was te zien in 1999. Een vergelijkbare eclips is vanuit Nederland pas in 2081 weer te verwachten. ”Ik bin no 84 jier, dus dit is myn lêste kear. Dêrom bin ik ek sa bliid dat it sok goed waar is. Ik haw der echt nei útsjoen”, vertelt Dijkstra.

Tekst loopt door onder de video

 

Vallende sterren

Na de zonsverduistering waren de Perseïden te zien. Deze meteorenzwerm bestond uit kleine deeltjes die afkomstig waren van de komeet Swift-Tuttle. Wanneer zulke deeltjes met hoge snelheid de atmosfeer van de aarde binnenkomen en daar verbranden, ontstaan korte lichtstrepen. Die worden vanaf de aarde gezien als vallende sterren.

Voor bezoekers die ook op de vallende sterren wilden wachten, was er de mogelijkheid om langer te blijven. Met een ligstoel en een dekentje konden bezoekers zich buiten installeren en wachten tot het donker genoeg was om de sterrenhemel te bekijken.”Dat wie it idee fan myn frou, de foarige kear dat we de stuoltsjes brûkt ha, wie mei Keningsdei. Ut en troch komme se út ‘e kast en dan binne se hiel handich”, vertelt Louwrens Wildschut.

”Wy ha in sliepsek, in matraske mei. Wy binne der hielendal klear foar!”, – Simon Kooistra

De Perseïden verschenen niet alleen op 12 augustus. Rond het maximum waren ze meerdere nachten te zien. De meteoren konden zonder telescoop worden waargenomen, zolang de hemel donker en helder genoeg was. Doordat de maan onder de horizon stond, was de hemel donkerder en waren de vallende sterren beter zichtbaar.

Hantum | Marcel Renou

Terwijl de avond vorderde, konden bezoekers vanuit hun ligstoelen naar de hemel blijven kijken. Zo waren er in Burgum op één avond twee verschillende hemelverschijnselen te zien: eerst de gedeeltelijke zonsverduistering en later de vallende sterren van de Perseïden.

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.

Anne-Marije Reitsma & & Wichard Dijkstra