Aan de Foudgumse School leer je eerst kijken, dan schilderen
FOUDGUM – “Het is gewoon de leukste school om te leren schilderen,” zegt Dinie Goedhart over de kleinste en noordelijkste academie voor de nieuwe schilderkunst, gevestigd in Foudgum. Samen met haar echtgenoot Peter B. van Houten runt ze inmiddels tien jaar de schilderopleiding in het noorden van Friesland. Een plek waar je je het ambacht tot ‘kunstschilder’ eigen kunt maken, maar trek er gerust een jaar of vijf voor uit.
FOUDGUM – “Het is gewoon de leukste school om te leren schilderen,” zegt Dinie Goedhart over de kleinste en noordelijkste academie voor de nieuwe schilderkunst, gevestigd in Foudgum. Samen met haar echtgenoot Peter B. van Houten runt ze inmiddels tien jaar de schilderopleiding in het noorden van Friesland. Een plek waar je je het ambacht tot ‘kunstschilder’ eigen kunt maken, maar trek er gerust een jaar of vijf voor uit.
Het atelier, naast hun woning in Foudgum, biedt zich op de dijk. Veel lucht, veel groen. Het weerhoudt de studenten echter niet om ook andere kleuren en onderwerpen te kiezen om op het linnen doek vast te leggen. Naast het schilderen van landschappen, leer je er portret en stillevens schilderen. Louter figuratief.
Studenten zijn schilders die zoeken naar verdieping
Je krijgt er onderwijs in de techniek van het schilderen in olieverf van een gezicht, een stuk stof of een grasveld. Een gezicht alleen zegt echter niet zoveel. Het gaat mede om de uitdrukking, de uitstraling oftewel de kracht en zeggingskracht van een schilderij. Als je het al een schilderij wilt noemen. Dat laatste wil de beginneling nog wel eens angst inboezemen, maar beginnelingen zijn op de Foudgumse school zelden te vinden. Het zijn veelal schilders die zoeken naar verdieping, meer techniek en meer inspiratie. Onder andere kunstfilosofie en kunstgeschiedenis, anatomie en perspectief maken deel uit van de opleiding, verzorgd door Peter van Houten zelf of gastdocenten uit het hele land.
Het is vooral ‘kijken’ wat je er leert. Wie goed kijkt en vervolgens ziet, kan een beeld op doek overbrengen. Het vergt zeker drie jaar studie, mogelijk gevolgd door de tweejarige masteropleiding of zelfs een opleiding masterplus.
Het is er niet zoals op een moderne kunstacademie
Met maximaal tien studenten per klas is er bij De Foudgumse school de ruimte om je vleugels uit te slaan als het gaat om de klassieke manier van schilderen. Studenten sjouwen een leren rugzak mee vol penselen en tubes olieverf en een Zebra tas vol schetsen. Is dit dan gelijk aan de Klassieke Academie in Groningen? Ja en nee. Ook hier gaat het om figuratief schilderen, met dat verschil dat er in Foudgum heel persoonlijk les wordt gegeven in een landelijke omgeving. Dat lijkt ondergeschikt, maar geeft een andere beleving aan het proces van het leren van het ambacht.
Met dat laatste is ook direct het verschil met een huidige landelijke kunstacademie geduid. Hier ligt de focus op alleen maar werken met olieverf, alleen maar figuratief schilderen. Op de kunstacademie ontmoet je ook de conceptuele kunst, andere materialen en bijvoorbeeld digitale kunst met een computer, die je dagelijks met je meebrengt in een laptop sleeve. Dat is in Foudgum niet aan de orde. Hier leer je schilderen zoals de oude meesters dat deden. Iets waar Peter van Houten een lans voor breekt. Hij meende dat het ambacht te veel naar de achtergrond schoof of misschien wel dreigde te verdwijnen. Hij wilde zijn kennis doorgeven, kennis die hij zelf opdeed aan de Amsterdamse Rijksacademie waar hij in 1966 afstudeerde.
Dit is een reclame: deze tekst is niet geschreven door de RTV NOF redactie.Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.