Hoe kon twee miljoen liter water in Burgum verdwijnen?

do. 1 mei · 07:36 · Esther Bethlehem

BURGUM – Waar laat je twee miljoen liter water? Dat is de grote vraag voor Rens en Marion de Jongh uit Burgum. Waterbedrijf Vitens zegt dat het stel zoveel water in een jaar tijd heeft gebruikt, 3000% meer dan een jaar eerder. Onmogelijk, zeggen zij. Wat kan er aan de hand zijn?

Omrop Fryslân

BURGUM – Waar laat je twee miljoen liter water? Dat is de grote vraag voor Rens en Marion de Jongh uit Burgum. Waterbedrijf Vitens zegt dat het stel zoveel water in een jaar tijd heeft gebruikt, 3000% meer dan een jaar eerder. Onmogelijk, zeggen zij. Wat kan er aan de hand zijn?

Omrop Fryslân schrijft over het opmerkelijke hoge waterverbruik dat de aandacht trekt in Burgum. Het stel maakt zich grote zorgen over de oorzaak van deze bizarre meting. Vitens vertrouwt de eigen meter en zegt dat er twee miljoen liter water is geleverd. Dat is meer dan een wedstrijdzwembad van vijftig meter lang vol. Daarin gaat ‘maar’ 1,6 miljoen liter water. Wat er achter de meter gebeurt, weet Vitens niet. Het waterbedrijf denkt dat in Burgum sprake is geweest van lekkage, maar dan nog is twee miljoen liter wel heel veel.

Twee miljoen liter water in cijfers

Addy van Asten is expert als het gaat om waterlekkage. Hij deed op verzoek van het tv-programma Radar (AVROTROS) onderzoek in Burgum. Van Asten deed een druktest.

Is er een lek?

Daarbij meet hij de druk in het leidingsysteem, draait dan de hoofdaansluiting dicht en kijkt dan nogmaals naar de druk in de leiding. Als die dan lager is, is er sprake van lekkage. “Twee miljoen liter is wel ontzettend veel”, zegt Van Asten in het programma. “Dat heb ik nog nooit meegemaakt en ik doe dit werk nu zes jaar.”

“Geen lekkage, 100% zeker”

Is het mogelijk dat er twee miljoen liter water verbruikt is? Van Asten: “Het kan, maar het is wel heel veel. Zeker omdat je nergens vochtschade ziet. Dit is uitzonderlijk.” Na amper een half uur komt Van Asten met het verlossende woord: “We hebben geen lekkage aangetroffen. Dat kan ik met 100% zekerheid zeggen.”

Geen moeras om het huis

Vellema Installatietechniek uit Hallum bestaat dit jaar honderd jaar en heeft dus veel ervaring als het gaat om de aanleg van en het onderhoud aan waterleidingen. Jacob Witteveen van dat bedrijf heeft gelezen over het probleem en kan niet direct een verklaring vinden. “Of dy minsken hawwe écht safolle wetter brûkt of de meter docht wat ferkeard”, zegt Witteveen. “As der earne in lekkaazje is, dan hiene dizze minsken wol in moeras om it hûs hinne hân en hie de krûprûmte fol wetter stien.” En dat is niet het geval.

Is het dan toch de meter?

Op de zaak in Hallum is bij de koffie gesproken over het geval in Burgum. Een verbruik van twee miljoen liter water heeft Witteveen nog nooit gezien. Uit een normale kraan komt, als die volledig is opengedraaid, tien tot twaalf liter water in een minuut tijd. Om op twee miljoen liter per jaar uit te komen, moet een kraan 8 tot 9,5 uur non-stop openstaan en dat 365 dagen per jaar. “It kin hast net oars as de meter wêze”, denkt Witteveen.”Yn de meter sit in redsje, miskien is dat trochdraaid. Ik wit allinnich net of dat no noch te sjen is, omdat de meter no wer normaal funksjonearret.” Dat zou betekenen, dat de kapotte meter zichzelf weer heeft hersteld. Witteveen: “Dat is wol wat apart, ja. Mar yn teory it kin wol.”

Wat zegt Vitens nu?

Vitens zei eerder in een reactie dat er sprake moet zijn van een lekkage. Die is er echter aantoonbaar niet. Wie heeft dit dan opgelost en wanneer? Daar wil Vitens niet op ingaan. Experts zeggen dat het toch echt aan de meter moet liggen. Een lekkage zou altijd opvallen. Komt Vitens op die woorden terug? In principe vindt er wel controle plaats. Eens in de zoveel jaar wordt de meter gezekerd en er vindt dan ook een visuele inspectie plaats.

Woordvoerder Jeroen Bruning van Vitens gaat er nog steeds vanuit dat er twee miljoen liter water is geleverd. Het zou kunnen dat er iets mis is, maar dat kan Vitens nu niet nagaan. “Dan moeten we de watermeter controleren en dat wil de klant niet. Dan houdt het voor ons op”, zegt Bruning. Een verklaring voor het feit dat het verbruik nu weer normaal is, heeft Bruning wel. “De meter is nooit stuk geweest”, zegt hij. “Die geeft gewoon het daadwerkelijke verbruik aan.”

Als het water door een lek meteen wegzakt in de grond, dan merk je daar niets van – Jeroen Bruning

Dan blijft de vraag waar al dat water is gebleven als de familie het niet heeft verbruikt. Bruning: “Het hangt er helemaal van af waar een lek zich bevindt. Vraag is bijvoorbeeld hoe de bodem is samengesteld. Als het water door een lek meteen wegzakt in de grond, dan merk je daar niets van.” Het gebeurt vaker dat klanten het niet eens zijn met Vitens over het waterverbruik. Dat komt volgens de woordvoerder tientallen keren per jaar voor. Minder vaak gebeurt het dat er iets mis is met de watermeter. Bruning: “Dat gebeurt weleens. Dan hebben we het over enkele keren per jaar.”

Naar de rechter

Een advocaat gespecialiseerd in consumentenrecht adviseert de familie De Jongh om de zaak voor de kantonrechter te brengen. Dan zou Vitens moeten bewijzen dat de meter deugde en dat er inderdaad twee miljoen liter water verbruikt is. Een advocaat hebben ze echter nog niet. “Dat kostet ek wer in soad jild”, zegt Marion de Jongh. “En oerstappe kinne wy ek net. Wy kinne kieze út Vitens en Vitens.”

Vitens wil wel naar de meter kijken, maar als die klopt dan zijn de kosten voor de gebruikers. Is er wat mis met de meter, dan betaalt Vitens de kosten. “Mar it ferbrûk is no wer normaal”, zegt Marion de Jongh. “Dus blykber is de mjitter no wer yn oarder.” Waar al dat water is gebleven, blijft dus voorlopig een raadsel.

Meer meldingen

Op de redactie komen meer meldingen binnen over problemen met de watermeters van Vitens. In één geval doet de meter het helemaal niet. Een inwoner van de gemeente Waadhoeke zegt dat hij een zaak heeft die een kopie is van de zaak in Burgum. Die zaak ligt nu bij de Geschillencommissie Water. Volgens deze bezwaarmaker was er wel wat mis met de meter, maar houdt Vitens vol dat de meter goed is. De Consumentenbond raadt de familie De Jongh ook aan om naar de Geschillencommissie te stappen en de rechtsbijstandverzekering aan te spreken, als zij die hebben.

Heb jij nieuws of een opmerking? Stuur de redactie een WhatsApp.
Stuur je tip, video of foto's naar:
0511-441202 of nieuws@rtvnof.nl.

Omrop Fryslân